18.5.14 Příběh malých datlů černých

TISKOVÁ ZPRÁVA

Název - téma:

Příběh malých datlů černých.

Ze dne:

18.5. 2014

Místo konání:

Plešnice – Plzeň – Plzeňský kraj.

Vlastní zpráva:

Vše začalo 9.5. 2014 v Plešnici (PS) kousek od železniční tratě z Plzně na Stříbro. Bylo to kolem čtvrté hodiny odpoledne, když pan Petr Baláž s Pavlem Poláčkem zaslechli při práci na vechtru praskání dřeva a hukot k zemi řítící se koruny starého topolu-osiky. Celý den foukal poměrně silný vítr, a protože bylo jinak pěkné slunečné počasí, tak jim to nedalo a šli se podívat, co se zhruba 50 m od nich v lese vlastně stalo. Když přišli na místo, tak si všimli, že u v zemi zaraženého zbytku kmene koruny leží i středně velký černý pták s červenou čepičkou. Ihned je napadlo, že se jedná o datla, a protože měl poškozené toulce ocasních per, všimli si na ocase i krve. Ptáka sebrali, zavolali přímo mně a už po telefonu jsme se dohodli, že budu chtít lokalitu určitě vidět, kde je najdu a co že to vlastně našli. Na místo jsem dorazil téhož dne kolem 17. Hodiny. Hned pod stromem jsem našel ještě jedno spadlé mládě a nahoře přímo v lomu stromu zaznamenal další pohyb. Vylezl jsem tedy na pahýl osiky a zajistil ještě další dvě mláďata. Silný vítr přerazil strom přímo v dutině datlů černých, což se dalo ve finále i čekat. Ptáci si vytesali dutinu v příliš slabém kmenu a ten tím pádem výrazně oslabili. Chvilku jsme na lokalitě přemýšleli o náhradní hnízdní dutině, či osazení umělé hnízdní budky namontované na stojící torzo kmenu. Pak jsem však věc s ohledem na zkušenosti z kroužkování datlů vyhodnotil jako technicky i funkčně nevhodnou a mláďata raději odvezl. A tady se následně ukázalo, že to byla chyba, neboť kolega ze ZSŽ v Jaroměři měl u stejného případu s osazením náhradní ptačí budky, do které strčil mláďata, velice dobrou zkušenost. Tuto informaci jsem však získal až druhý den, a to už bylo na tento krok bohužel dlouho (pozdě) L.

Proto také naše čtyři mláďata jsme pak několik dní piplali u nás na stanici a v průběhu tohoto týdne postupně přistrčili k adopci do náhradních hnízd. Je to, pravda, tak trochu špatně kontrolovatelný a velice náročný experiment, ale stále lepší se pokusit vrátit datly zpět do volné přírody přes adopci, než je složitě odchovávat a pouštět volným letem bez potřebné průpravy.

Celkem tři samci a jedna samice byli rozdáni do čtyř hnízd ke stejně starým mláďatům:

I. mládě (samec) přistrčeno (10.5.2014) ke čtyřem stejně velkým mláďatům nalezeným

a kroužkovaným na lokalitě Krašov nad Berounkou (PS)

II. mládě (samec) přistrčeno (14.5.2014) ke čtyřem stejně velkým mláďatům nalezeným a kroužkovaným na lokalitě Druztová, Polesí Háj (PS)

III. mládě (samec) přistrčeno (17.5.2014) ke čtyřem stejně velkým mláďatům nalezeným a kroužkovaným na lokalitě Roupov u Přeštic (PJ)

IV. mládě (samice) přistrčeno (17.5.2014) k jednomu stejně velkému mláděti, nalezenému a kroužkovanému na lokalitě Staňkov (DO).

Všechna mláďata byla téměř před vyvedením a počítáme, že je adoptivní rodiče přijmou a vyvedou úplně stejně jako svoje mláďata. To by se mělo odehrát každým dnem, neboť poslední, samice, která byla přistrčena do náhradního hnízda, už zdatně cvičně šplhala ve voliéře a po přistrčení do náhradní dutiny zvědavě vykukovala.

O tom, jak adopce ve finále dopadla, se přesvědčíme až za pár dní případnou kontrolou již prázdných dutin. Všechna mláďata byla okroužkována, a tak pokud by v dutinách zůstala uhynulá hned po adopci, tak bychom je měli teoreticky v dutině najít.

Každopádně s touto adopcí nemáme my, ani kolegové zatím žádné ověřené zkušenosti.

Na fotografii:

Celý příběh datlů ze zlomené osiky od Plešnice od nálezu, přes dokumentační fotky B. Máška, až po samotnou adopci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)