26.6.2017 Kroužkování luňáků červených

Foto-seriál z letošního kroužkování a projektu telemetrického sledování luňáků červených. Celkem na čtyřech hnízdech na Tachovsku bylo dnes (13. 6. 2017) okroužkováno a vysílačkami vybaveno celkem deset mláďat luňáka červeného.

Kromě ornitologických a odečítacích kroužků dostala mláďata ještě speciální vysílačku, která má za úkol mapovat pohyb těchto krásných dravců.

Projekt běží již třetím rokem, a díky kolegům ornitologům z Tachovska máme i my možnost se zapojit do tohoto mezinárodního projektu, zaměřeného zejména na ochranu vzácných druhů dravých ptáků. Kromě luňáků červených dostali letos v Plzeňském kraji vysílačku i tři mláďata orla mořského a v loňském roce dva luňáci hnědí.

Data získaná z let předešlých jsou cenným materiálem, který nám pomáhá při praktické ochraně konkrétních druhů živočichů.  Nově je teď projekt zaměřen i na odhalování nelegálního trávení dravců, případy otrav řeší nejenom policie u nás, ale i na Slovensku, v Rakousku, Itálii a Chorvatsku.

Na fotografii mezinárodní tým kolegů z Rakouska, za českou stranu prof. MVDr. Ivan Literák, CSc. z Veterinární fakulty v Brně.
Foto: Bohumil Mášek