13.7.2019 Africký uprchlík na Borské přehradě

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
13. 7. 2019
 
Africký uprchlík na Borské přehradě
 
A je to tady! V pátek v podvečer jsme ve spolupráci s profesionálními hasiči HZS PK zajistili a následně z Borské přehrady vylovili prvního afrického uprchlíka. Jak nám následně potvrdil zoolog z plzeňské ZOO Ing. Tomáš Peš, jednalo se o kroužkem označeného svěřence, který svévolně překonal oplocení výběhu a opustil areál ZOO. Zaměstnanci ZOO pak pelikána pronásledovali, ale ten využil větrného počasí a přes areál Škodovky letěl až na Borskou přehradu. Bylo to impozantní, obrovský pták kroužil nad Škodovkou, městští holubi se mohli zbláznit a pomateně létali mezi domy ve snaze se před neznámým vetřelcem ukrýt. Následně pelikán dolétl až na Borskou přehradu, kde se mu evidentně zalíbilo.
 
Stáhl jsem naše lidi ze soukromých akcí a kolem 18. hodiny se Radek Zeman pokusil pelikána dohnat na přehradě pod Penzionem Valcha. Byť se k pelikánovi poprvé dostal cca na 5 metrů, ten mu nedal šanci a nízkým letem přelétl do jiné části vodní plochy.
 
Na základě tohoto zjištění jsem požádal o technickou podporu a pomoc profesionální hasiče HZS PK. Ti přijeli a zhruba během deseti minut na vodě uprchlíka dostali na palubu člunu.
 
Předání pelikána proběhlo přímo na místě, kdy si ho vyzvedl Ing. Tomáš Peš, který ho vrátil zpět do chovatelského zařízení plzeňské ZOO.
 
Děkuji zejména profesionálním hasičům za jejich technickou podporu, nasazení a pomoc. Bez nich by ho Radek Zeman nelapil a nikdy nedohonil.
 
Děkujeme.
 
Fotografie: Archiv DES OP Plzeň