8.10.2019 Operace Labuť

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň

8. 10. 2019
 
Operace Labuť
 
Tento příběh se odehrál již minulý týden, ale akcí a událostí každý den řešíme tolik, že není v našich silách Vás aktuálně informovat úplně o všem, a to ideálně online.
 
V pondělí 30. 9. 2019 v ranních hodinách mi paní venčící psa v lese u Nové Vsi kousek od Plzně telefonicky nahlásila nález mladé labutě (loňské mládě) s poraněnou levou nohou. Zvíře našla sedící v lese mezi stromy náhodou při venčení psa necelé 4 km od Borské přehrady a cca 100 m od menšího rybníka pod Novou Vsí.  
 
Na místo okamžitě vyrazil kolega Václav Kural starší. Ten labuť v lese dohledal, odchytil a po telefonické domluvě a prvotním vyšetření převezl k nám do Záchranné stanice živočichů v Plzni.
 
Ze stanice pak labuť téhož dne putovala na veterinární kliniku Vedilab, kde byla noha zrentgenována a labuť vyšetřena veterinárními lékaři. Jelikož zlomenina byla čerstvá a dle RTG snímku poměrně jednoduchá, dohodli jsme se MVDr. Petrem Böhmem, že se pokusí frakturu „sešroubovat“. Jelikož však na klinice je docela provoz a jediný volný termín byl až po zavírací době, dohodli jsme se, že operaci uděláme večer. Takže v momentě, kdy se za posledním zvířecím pacientem na klinice zavřely dveře a zatáhla se roleta u vchodu, pustil se MVDr. Böhm do operace labutě a dvě hodiny to trvalo, než jsme mohli všichni jít domů. V reálu to vypadalo tak, že krátce po 22:00 hodině jsem s odoperovanou labutí mířil do voliéry na stanici. Vy si na přiložených fotografiích můžete prohlédnout, jak celá akce v takovýchto případech probíhá.
 
Dnes je labuť stále ještě u nás a stanici ve voliéře pro vodní ptáky, ale hned třetí den po operaci začala nohu částečně používat a sem tam se o ni i opírat. Zda však kosti srostou a jak dlouho se ještě u nás bude léčit, to dnes přesně nevíme. Ale co víme, je skutečnost, že labuť byla nalezena v lese mezi stromy se zlomenou nohou necelé 4 km od Borské přehrady, kde se v sobotu 28. 9. 2019  konaly lidmi tolik oblíbené Plzeňské ohýnky aneb Kouzla v oblacích.