19.4.2020 Video - výukové karty pro domácí cvičení

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň

19. 4. 2020 
 
Video výukové karty „Zvířátka kolem nás.“
 
Tento materiál, složený ze tří samostatných videí, vznikal v druhém a třetím týdnu plošné karantény hned po vyhlášení mimořádného stavu z důvodu pandemie coronaviru v roce 2020.

Kdo mohl, pomáhal, šil roušky, učil děti po internetu, cvičil s nimi v televizi a všichni se snažili co nejefektivněji a nejlépe vyplnit ten nekonečně dlouhý čas domácí izolace.
 
Zapojil se opravdu každý, od pedagogů, přes profesionální sportovce, Českou televizi, herce, politiky i celebrity. Vzniklo hodně dobrých materiálů a třeba i jen úsměvných klipů, které měly nezištně pomoci, pobavit a odlehčit jinak poměrně vypjatou situaci.
 
Proto i náš spolek přišel s nápadem, že se pokusí přispět svou troškou do mlýna, že zpracujeme do video materiálu naše výukové karty „Zvířátka kolem nás.“
 
Zavolal jsem tedy kamarádovi Vláďovi Novému s tím, co mám v plánu, že by nebylo od věci to co nejdříve udělat. Vláďa mě zná, dobře věděl, že to nebude jednoduché, ale že nemá cenu mi to rozmlouvat. „Dobrý nápad, zítra můžeme,“ odvětil operativně a druhý den jsme opravdu točili.

Tentokrát bez přípravy, scénáře, korektur, rovnou z ruky, v čepici, tak aby se neblýskalo mé vysoké čelo a navíc v roušce, která byla nařízená.

S výukovými kartami pracuji již několik let, mám své oblíbené postřehy, vyprávění a poznámky k jednotlivým zvířecím druhům. Navíc jsem si celá léta klamně myslel, jak jsem v tom dobrý, vtipný a dokonalý.

Když jsem pak ale musel má moudra na kameru zopakovat hned několikrát, aby to vůbec dávalo nějaký smysl a bylo tomu rozumět, navíc totálně přidušený rouškou, pochopil jsem i já, že to opravdu nebude žádná sranda.

To samé se potvrdilo i po zhlédnutí prvního sestříhaného materiálu. Všechny ty mé přeřeky, jazykové příšernosti a nepřesnosti bych komukoliv jinému zkritizoval tak, že už by nikdy nic nenatočil! A že já umím kritizovat!

Pak mi ale přišlo líto toho vynaloženého času a práce, kterou tomu právě Vláďa Nový nezištně dal, a tak s velkým sebezapřením, vědom si své nedokonalosti, Vám přece jen tři samostatná videa nabízíme s tím, že materiál je třeba ještě individuálně rozpracovat a použít ho pouze jako osnovu k domácí výuce.
 

Ptáci

Plazi a obojživelníci

Savci

Celkem 40 výukových karet je rozděleno do kapitol „Ptáci“, „Plazi a obojživelníci“ a “Savci“. Ten, kdo má naše karty doma, hravě téma rozpracuje podle perfektně zpracovaných informací od Roberta Trnky na zadní straně karty (stačí pouze přečíst).
 
Ten, kdo doma naše výukové karty nemá, si bude muset vystačit se svými zkušenostmi a znalostmi, což si myslím, že zejména v případě prarodičů by neměl být problém, jelikož čolky a žáby jsme svého času chytali všichni, nějaké ptáky a zvěř také jsme už v životě viděli a na vše ostatní přijdou děti venku samy.
 
Češtináři a jazykozpytci ať si videa raději ani nepouštějí a biologové si ho určitě pustit mohou ale bez zvuku J.
 
Ať se Vám naše tentokrát poněkud volnější videa líbí a poslouží dobrému úmyslu, se kterým byla pořízena a vznikla.  Za dvojici autorů a DES OP
 
                                                                                                  K. Makoň