25.12.2020 Kam vyrazit mezi svátky do terénu

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
25. 12. 2020
 
Kam vyrazit mezi svátky do terénu.

Jako každý rok se Vám hlásíme v tento čas ze Záchranné stanice živočichů Plzeň s tím, že v rámci prvního svátku vánočního jsme vždy pořádali pro děti i jejich rodiče „Chlumonoše“. Letos jsme i přes velký zájem „Chlumonoše“ hlavně z organizačních důvodů nezrealizovali a rádi bychom Vám nabídli alespoň náhradní program, který můžete absolvovat sami, kdykoli se Vám to bude hodit a budete chtít.
 
Stopovačka Chlum.
Na našich webových stránkách www.desop.cz  najdete hned na úvodní stránce odkaz nazvaný „Stopovačka Chlum“.

 

Po otevření odkazu uvidíte tři samostatné soubory, přičemž dva soubory jsou mapy, podle kterých budete hledat jednotlivá stanoviště se soutěžními úkoly. Mapu si můžete vybrat klasickou s vyznačenou trasou anebo dle GPS souřadnic.

Třetí soubor je pak souhrnem soutěžních úkolů včetně správných odpovědí, přičemž úkoly jsou barevně rozděleny do dvou skupin podle věku účastníků akce. Horní část úkolu je pro menší děti a spodní pak pro děti starší a soutěžící dospělé. Úkoly, které najdete v tomto textovém a obrázkovém souhrnu následně najdete i v jednotlivých skřínkách na vyznačených stanovištích, samozřejmě bez odpovědí, a tak doporučujeme si tento soubor na cestu raději vytisknout či překopírovat do mobilního telefonu.

Přesněji, vše funguje tak, že od areálu naší Záchranné stanice živočichů Plzeň (Zábělská 75, kde je první a poslední schránka s úkolem) se podle zvolené mapy vydáte hledat jednotlivá stanoviště s kovovými skřínkami. Pomocí vlastního čtyřhranného klíče, který se rovněž třeba používá k otevření dvířek skřínky od starého typu elektroměru či plynoměru, si otevřete onu schránku s úkolem. Následně vyberete úkol pro příslušnou věkovou skupinu, přečtete si jej, vyřešíte – splníte, zavřete skřínku a pokračujete hledat další stanoviště.

Úkoly (stanoviště) jsou vždy číslována, a tak se snadno zorientujete jak na trase, tak i ve vytištěném souhrnu úkolů a odpovědí z našich webových stránek.

Jediné o co Vás však žádáme je to, abyste kovové schránky po splnění úkolu vždy řádně zavřeli a čtyřhranem opět „zamkli“, tak aby úkoly nebyly poničeny a stopovačka mohla sloužit i dalším účastníkům. Děkujeme.
 
Jinak cca 4 km dlouhá „Stopovačka“ vede od ZSŽ k rozhledně Chlum a má celkem 10 stanovišť. Dá se projít za jednu až dvě hodiny. Trasa končí opět u areálu ZSŽ Plzeň, kde můžete pohodlně odstavit své auto anebo se pak dostat na konečnou stanici trolejbusu číslo 16 Plzeň – Doubravka. Trasa je okružní a na vyžádání Vám můžeme přes telefon zapůjčit jak mapu, tak úkoly a čtyřhran na otevírání schránek. Více na www.desop.cz – „Stopovačka Chlum“.

Stopovačka Berounka pro nejmenší a malé.
Devět kovových schránek (stanovišť) s úkoly pro nejmenší a malé děti ve věku žáků MŠ a I. stupně ZŠ. Opět hledáte kovové skřínky (stanoviště) se soutěžními úkoly. Start je u kostela sv. Jiří na soutoku řeky Berounky a Úslavy. Zde je první stanoviště a také první úkol. K této trase však není konkrétní textový souhrn úkolů a odpovědí, a tak plnění jednotlivých úkolů si můžete přizpůsobit svým znalostem a okruhům. Přesněji je na dospělých a průvodcích, aby úkoly operativně upravili na místě tak, aby dokázali sami úkol splnit a odpovědět na něj. Tento druh stopovačky je totiž koncipován jako stopovačka s průvodcem, který odpověď na jednotlivé úkoly zná a pomáhá dětem s odpovědí.

Tato stopovačka je kraťounká necelý 1 km, vedoucí převážně po zpevněné cestě až k lávce pro pěší přes řeku Berounku z Doubravky na Bílou Horu. U lávky je také na pravém břehu pak poslední (deváté) stanoviště, kterým stopovačka končí.

Krátká procházka je ideální v zimním počasí, když mrzne a je sníh, přičemž na posledním 9. stanovišti můžete zároveň hodit do řeky kachnám a labutím nějaký ten kousek staršího chleba či rohlík.

Určitě to ale s krmením nepřehánějte a spíše vysvětlete dětem, že pečivo není úplně ideálním krmením a že přikrmovat vodní ptáky lze pouze v zimě na tekoucích a nezamrzajících vodách. Nutrie rovněž nekrmit! Jedná se o nepůvodní živočišný druh nebezpečný zejména našim volně žijícím druhům původním.

O tom, že se o stopovačce ví a že některé její prvky zaujaly, svědčí příspěvek z vánočního vydání Doubraveckých listů, na základě kterých jsme se redakci hrdě přihlásili.

Realizace trasy "Stopovačka Berounka" rok 2015.
Na fotografii Petr Burget, Miloš Paisker ml.