!!!VÝZVA PRO VŠECHNY!!!

Stále více se rozpínající lidská civilizace znamená největší hrozbu pro bezbranné ježatce. Rozvoj a silný růst silniční dopravy znamená smrt pro stále větší procento ježčí populace. Lidský mozek se prokazatelně snaží vytěsnit špatné vjemy, ale přiznejme si, kolik už jste viděli na silnicích ohavně zdeformovaných mrtvolek ?

mrtvolka

A zde je možné vysvětlení :
Jelikož ježek loví hlavně večer, silnice jsou ještě ze slunečného dne vyhřáté. A právě sem se stahuje množství hmyzu, které slouží ježkovi za potravu. Když ho pak vyděsí mručivý hlas motoru reaguje přirozeně svému chování, neuteče, nýbrž se schoulí do klubíčka. Tomu však proti automobilu nepomůže – je rozmačkán. A to často zbytečně, kdy by se řidič mohl bez problémů vyhnout !

I zhoršující se životní prostředí má na ježka vliv. Jeho oslabený organizmus je snadno napaden plicními parazity, kterými ježci velice často trpí.

Tyto faktory jedinec může jen těžko ovlivnit, ale další častá a hlavně zbytečná smrt je pro ježky pád do skruží a různých jam, odkud již ježek bez cizí pomoci nevyleze a zahyne zde hlady. Rovněž jsou pro ně nebezpečné zahradní bazénky a nádrže. Ty ošetříme umístěním prkénka, po kterém se ježek snadno dostane ven.

Známé jsou zrovna tak případy uhořelých ježků při po pálení hromad listí, větví a trav. Prosím proto zkontrolujte před zapálením hromadu, jestli se tu neubytoval nějaký tvor!