23.02.08 - MVDr. F. Čada

Pozor, otevřeno v novém okně. TiskEmail

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

název - téma:

Malárie, tuberkulóza a tularémie

ze dne:

23.2.2008

místo konání:

Plzeň

 

vlastní zpráva:

Ano, čtete dobře, ptačí malárie, tuberkulóza či tularémie u zajíců to byla hlavní témata naprosto unikátní přednášky předního plzeňského veterináře a patologa MVDr. Františka Čady. Ten si zhruba po patnácti letech naší vzájemné spolupráce našel čas a přišel v pátek (23.2.08) večer (18:00 hod.) mezi členy DES OP. Jednalo se o předem dohodnutou přednášku na téma nemoci volně žijících zvířat a jejich léčba. Sešli jsme se v uzavřeném salonku jedné Doubravecké restaurace a celkem tři hodiny probíralo 13 členů DES OP nejen všeobecná fakta dané problematiky, ale i konkrétní případy a výsledky jednotlivých projektů. MVDr. F. Čada přišel jako vždy řádně připraven, a tak dataprojektor běžel celý večer a o zajímavé snímky jeho precizních preparátů nebyla nouze. Viděli jsme například všechna vývojová stádia ptačí malárie, zákožky svrabu u lišek či myší, poškozené orgány po otravě brzdovou kapalinou, nejrůznější tasemnice, plicní červy atd. Vše doplněno poutavým výkladem, praktickými výstupy a konkrétními případy.


MVDr. František Čada se svému oboru věnuje minimálně již 40 let. Dnes je už v důchodovém věku, ale do své pracovny a laboratoře s pitevnou v Plzni - Lobzích nepřestal nikdy docházet. A právě jeho dlouholeté zkušenosti v oboru a výsledky jeho práce pomáhají nejedné veterinární klinice či chovateli zvířat. Za svoji profesní éru se stal předním patologem a dnes pracuje pro veterinární kliniky i Plzeňskou zoologickou zahradu, náš spolek a většinu chovatelů hospodářských, domácích či exotických zvířat. V osobním životě je F.Čada, alespoň tak, jak ho znám já, příjemný, spíše nenápadný člověk, absolutní realista, životní optimista a příznivec naší přírody. Díky své profesi se dívá na svět poněkud jinýma očima, uznává poněkud jiné hodnoty, i přesto že nedávno oslavil své 75 narozeniny snad vůbec nestárne a svým výkladem dokáže zaujmout i naprosté laiky.

Náš spolek s MVDr. F. Čadou spolupracuje minimálně již patnáct let, a to nejen při léčbě a vyšetřování jednotlivých zvířecích pacientů, ale i na několika odborných projektech. Jedním z nich je projekt ptačí malárie. Ten běží již od roku 1997 a za tu dobu jsme odebrali a zajistili přes 1.000 krevních vzorků. Naše organizace zajišťuje většinou ryze technickou stránku věci, a tak při kroužkování volně žijícího ptactva či u některých přijatých pacientů odebíráme ve spolupráci s veterinářem na nátěrové sklíčko pouze krevní vzorek. Takto získaný materiál pak předáváme MVDr. Čadovi a ten jej dále zpracovává, vyšetří a vyhodnotí. Dalším projektem, který jsme dělali, byly například pitvy legálně střelených kormoránů, kde se sledoval zejména jejich výživný a zdravotní stav. MVDr. Čada pak u některých našich pacientů sleduje například ptačí tuberkulózu, určité druhy parazitů či neštovice atd. My mu i v těchto případech dodáváme pouze vzorky a on si vše ostatní už zajišťuje sám. Díky němu my pak máme aktuální informace o jednotlivých chorobách a téměř okamžitou možnost úspěšně řešit další případy. Pevně věřím, že naše spolupráce je pro obě strany přínosná a že na podzim, až bude více času a méně práce v terénu, se s MVDr. Čadou opět sejdeme a operativně probereme aktuální témata letošní sezony, jako tomu bylo v pátek minulého týdne.

 
Na fotografiích:

MVDr. František Čada při výkladu o ptačí malárii na páteční komorní přednášce pro členy DES OP – Záchranné stanice živočichů v Plzni.

MVDr. František Čada při pitvě legálně střelených kormoránů velkých.

------------------------------------------------------------------------------------

za DESOP a Záchrannou stanici živočichů Plzeň:

Podrobnější informace k tématu poskytnu na mobilu 777 145 960

(K. Makoň)

 

zpráva ke stažení ZDE