28.09.08 - Úpravy hnízd

Pozor, otevřeno v novém okně. TiskEmail

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Rekonstrukce a úpravy hnízd čápů bílých.

ze dne:

28.9.2008

místo konání:

Plzeňsko


vlastní zpráva:

Jako každým rokem jsme i letos v rámci projektu druhové ochrany volně žijícího ptactva zahájili práce na úpravách a rekonstrukcích hnízd čápů bílých v Plzeňském kraji. Mezi první akce patřilo snižování (odlehčení) hnízda v Tachově a Boru u Tachova. V obou případech se jednalo o odlehčení několikaletého, obrovského hnízda a jeho snížení na třetinovou výšku i hmotnost. Čápi jsou totiž neúnavní stavitelé a každým rokem své hnízdo rozšiřují, zvětšují a přistavují. K tomu používají kromě klacků i drny trávy, nejrůznější igelity, hadry, provázky a odpady, které najdou na skládkách či na poli. Hnízdo může pak po několika hnízdních sezonách dosahovat enormních rozměrů a několika tunové hmotnosti. Obrovská, neudržovaná hnízda pak negativně působí na uměle vytvořené hnízdní podložky, komíny či nosné konstrukce. Proto je třeba každým rokem systematicky určitou část velkých hnízd ubrat a nosným konstrukcím tak trochu odlehčit. Ubourat takové hnízdo je mnohdy nadlidský výkon a často nám na nepřístupných místech pomáhají se svou technikou (plošinou) i profesionální hasiči. Této činnosti se DES OP věnuje již od roku 1994 a za tu dobu jsme upravili, snížili či opravili přes 150 čapích hnízd nejen v Plzeňském kraji. Umělé hnízdní podložky jezdíme stavět i do jiných krajů, jako například k Mladé Boleslavi, Chebu či do Jižních Čech. Díky bohatým zkušenostem a velice slušnému technickému vybavení jsme schopni nejen hnízdo snížit, ale i svařit a postavit úplně nové. Za podpory Plzeňského kraje jsme tímto způsobem například kompletně zrekonstruovali a upravili hnízda a hnízdní podložky pro čápy bílé na Tachovsku ( Bor u Tachova, Tachov, Hlinné, Planá), Klatovsku (Blešiny, Točník, Nalžovské Hory), Domažlicku (Všeruby u Kdyně, Chodov, Havlovice, Domažlice) a Plzeňsku (Dobřany, Merklín, Mladý Smolivec, Plasy, Horní Bříza).


Úpravy čapích hnízd jsou realizovány vždy po odletu čápů z lokality a těsně před jejich příletem. Podzim je tudíž naprosto ideální a údržbářská sezona nám právě začíná. Do konce roku se chystáme ještě přesunout letošní nové hnízdo z funkčního komína od kotelny ZD Draženov (DO) na náhradní stožár, dále pak snížit hnízdo v Chodové Plané, upravit hnízdo v Bělé u Domažlic a uklidit pod hnízdem na pekárně v Dobřanech a kovárně v Merklíně.


Od loňského roku děláme i umělé hnízdní podložky pro čápy černé, a to zejména v rozsáhlých lesních komplexech, kde jejich původní hnízda spadla nebo byla vykácena.


Rovněž jsme pletli imitace čapího hnízda do filmu Tmavomodrý svět pro režiséra Jana Svěráka a naše čapí hnízdo zdobí i komín vily Plzeňské ZOO a BZ.

Čáp bílý patří do skupiny zvláště chráněných živočichů a užívá proto speciální zákonné ochrany. To samé platí i o jeho hnízdech. K jakémukoli zásahu musíte proto vlastnit speciální výjimku a souhlas příslušného orgánu ochrany přírody. Proto i generálním partnerem celého projektu rekonstrukce a úprav čapích hnízd je Plzeňský krajský úřad, který nejen naši činnost koordinuje, ale i částečně hradí naší organizaci vzniklé náklady.

 


na fotografii:

Jana Saghianová, Hana Robejšková a Karel Makoň při rekonstrukci hnízda čápa bílého v Boru u Tachova a v Tachově.

 


zpracoval:

Karel Makoň DES OP (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz