03.10.08 - Potápka malá

Pozor, otevřeno v novém okně. TiskEmail

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Záchrana potápky malé aneb říjnové koupání.

ze dne:

3.10.2008

místo konání:

Plzeň – Malešice ř. Mže

 

vlastní zpráva:

V pátek odpoledne 3. října 2008 ukazoval na většině našeho území venkovní teploměr slabých 8-10 st. C a noční teploty klesaly až k nule. Podzimní sychravé počasí, sem tam přeháňka, o teplotě vody v našich řekách raději ani nemluvím a pouze blázen by se v tuto dobu šel do přírody vykoupat.

 

To by ale nesměla být uprostřed řeky Mže kousek od jezu pod  Malesicemi v rybářském vlasci zamotaná a uvězněná potápka malá. Tato poměrně vzácná potápivá kachnička byla původně objevena hlídkou městské policie ze Skvrňan, která zde honila pytláky. Při pochůzce u řeky si zcela náhodně všimli divné kachničky, plácající se uprostřed řeky. Potápka malá měla v pravém křídle zaseknutý velký rybářský háček s osmi metry utrženého a zacuchaného rybářského vlasce. Ten se při jejím pohybu pod hladinou zamotal do vodní trávy a kdyby ji policejní hlídka nenašla, určitě by se tam vyčerpáním utopila.  Po převzetí telefonické informace vyjel k případu kolega Miloš Paisker.

Bydlí kousek od Malesic, řeku dobře zná a byl tam nejrychleji. Ten však neměl ani člun, ani brodivé holinky, a tak se zcela dobrovolně a odvážně vysvlékl do trenýrek s tím, že pro kachničku dojde přímo doprostřed řeky. Konec konců, už do telefonu policisté avizovali, že tam určitě není velká hloubka a že vyšší brodivé gumovky nám budou stačit. A opravdu jeden metr hloubky tam byl, ale maximálně jeden metr  od  břehu a zbývajících pět metrů musel kolega k potápce doplavat. K tomu všemu se mu kachna potopila, a tak i on se musel potopit na dno, aby zachytil vodní trávu a vylovil vlasec. Naštěstí vše dobře dopadlo a celý zmrzlý přivezl kolega poraněnou potápku k ošetření na stanici. Zde jsme jí háček z křídla vyoperovali, pro jistotu aplikovali antibiotika, okroužkovali a zhruba po hodině potápku pustili zpět do volné přírody.

 

Až po vypuštění potápky na řeku Berounku se nám Miloš přiznal, že ve studené vodě měl chvílemi docela nepříjemné problémy. Přece jen nepatří zrovna k otužilcům a pobyt ve studené vodě mu působil dýchací i teplotní problémy. Každopádně  jak říkal, nebylo jiného zbytí, kdo ví, jak dlouho by se tam ještě chuděra plácala a jet na stanici pro loď by bylo zbytečné zdržení, které mohlo mít nepříjemné následky. „Mimo jiné jsem si zkusil, co vydržím a městští  strážníci by mě snad v případě nouze z vody vytáhli“, řekl M. Paisker.

 


na fotografii:

Miloš Paisker a Hana Robejšková při kroužkování a ošetřování potápky malé se zachyceným rybářským háčkem a vlascem.

 


zpracoval:

Karel Makoň DES OP (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz