01.11.08 - Přesun hnízda

Pozor, otevřeno v novém okně. TiskEmail

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Přesun čapího hnízda v Draženově (DO)

ze dne:

1.11.2008

místo konání:

Draženov

 

vlastní zpráva:

V  sobotu ráno v 7:30 hod. v areálu Zemědělského družstva Draženov se za vydatné mlhy  rozjíždí další akce DES OP v rámci projektu druhové ochrany volně žijícího ptactva. Tentokrát přesun hnízda čápa bílého z funkčního komína kotelny na umělou hnízdní podložku mimo komín. Cílem akce je přesunout původní hnízdo (které již bylo sundáno) na hnízdní podložku mimo tahový průduch. Toto opatření umožní čápům v dalších letech bezproblémové hnízdění, aniž by blokovali funkčnost komína a hrozil požár hnízda. Akce proběhla za finanční podpory Plzeňského krajského úřadu v rámci projektu ochrany zvláště chráněných druhů živočichů. Technicky nám výrazně pomohl jeřáb z místního ZD a morálně pak hlavně vstřícný přístup vedení ZD (lidé ze zemědělství většinou řeší věci operativněji a vstřícněji než některé subjekty ve městě).  

 

Bez pomoci jeřábu bychom novou železnou hnízdní podložku jen s těží na komín dostali. Vše jsem si nejdříve pečlivě změřil, následně na stanici svařil, nechal pozinkovat a v sobotu přišla „hodina pravdy“. Hnízdní podložku napasovat na hranu komína, dotáhnout třmen a zajistit. Vše klaplo do posledního detailu a za necelou hodinu byla podložka na svém místě. Ke komínu je přitažena speciálním třmenem a na horní rošt přijde ještě osadit imitace rozestavěného čapího hnízda. Tu tam dodáme příležitostně tak, aby, až se čápi vrátí ze zimoviště, viděli, že zde hnízdili a že vedle komína mají připravené nové hnízdo. Dále bude třeba ještě zakrýt roštem horní hranu komína, aby mláďata při nácviku letu nepadala do komínových průduchů.

 

Na další hnízdo se chystáme do Měcholup na Klatovsku.

Zde se na příhradníkovém stožáru bude předělávat celá hnízdní podložka a instalovat přístupová lávka.

 

Dále se bude čistit střecha a okapy pod hnízdem čápů v Dobřanech na pekárně a v Merklíně na kovárně. Vše se musí stihnout do zámrzu, aby s blížící se zimou nebyl problém s průchodností okapů.na fotografii:

Karel Makoň, Miloš Paisker. Draženov areál ZD.

 


zpracoval:

Karel Makoň DES OP (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz