06.01.09 - Výlet na zimoviště

Pozor, otevřeno v novém okně. TiskEmail

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Výlet na zimoviště.

Hodina přírodopisu přímo v přírodě.

ze dne:

6.1.2009

místo konání:

Plzeň – Doubravka, ř. Berounka


vlastní zpráva:

Současné mrazivé počasí nahrává ornitologům, protože většina vodních ptáků se stahuje na nezamrzající tekoucí vody. Právě teď je nejvhodnější chvíle na návštěvu zimoviště vodního ptactva na řece Berounce nedaleko kostela sv. Jiří. Je zde staženo velké množství vodních ptáků nejrůznějších druhů. Téměř každý den chodím na zimoviště odečítat ornitologické kroužky a dělat kontrolní náběry vzorků od labutí. Pokud se ke mně přidá skupinka školáků, mohou si kromě divokých kachen, lysek černých, poláků chocholaček a kormoránů prohlédnout i odchyt labutě a její vyšetření.


Právě teď tímto nabízíme školám, aby se nám ozvaly a využily naší nabídky zimní ornitologické vycházky. Tento výukový program trvá 30 - 45 minut podle počasí a výdrže školáků. Povídáme si jak o samotném zimovišti, tak o jednotlivých druzích vodního ptactva, které děti sledují v jejich přirozeném prostředí přímo na hladině řeky. To, co děti nevidí na řece, si mohou prohlédnout na 16 informačních tabulích umístěných na lávce pro pěší s perfektními obrázky Zdeňka Doležala. Hovoříme rovněž i o činnosti stanice, významu kroužkování, ptačí chřipce, ochraně přírody a prováděných výzkumech.

 

Jedná se o praktickou hodinu přírodopisu se živými učebními pomůckami přímo venku v přírodě spojenou s krmením labutí či divokých kachen.

Školy, které mají zájem, nechť co nejdříve volají na můj mobil 777 145 960 a dohodnou si vyhovující termíny. Je třeba využít mrazivého počasí a toho, co nám zimoviště nabízí.

 


na fotografii:

Karel Makoň s panem učitelem Milošem Bickem a žáky 22. ZŠ.

 


zpracoval:

Karel Makoň DES OP (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz