17.01.09 - Mezinárodní sčítání

Pozor, otevřeno v novém okně. TiskEmail

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Mezinárodní sčítání vodního ptactva na řece Berounce

ze dne:

17.01.2009

místo konání:

ř. Berounka, Plzeň - Zvíkovec


vlastní zpráva:

Celkem 13 dobrovolníků, převážně členů DES OP, se tuto sobotu (17.ledna 2009) zapojilo do projektu Mezinárodního sčítání vodního ptactva. Po krátké poradě na Záchranné stanici živočichů v Plzni jsme se rozdělili do několika skupin a vyrazili k řece. Již 5. rokem sčítáme ř. Berounku z Plzně do Zvíkovce. Jedná se celkem o 56 říčních kilometrů a 7 sčítacích úseků.

Loni a předloni jsme díky teplotám kolem 0 st. C jeli v kanoích, ale letos jsme se s ohledem na zamrzlou vodní hladinu rozdělili na pěší a kanoisty. Přesněji řečeno, tři úseky se šly pěšky po břehu a zbývající čtyři jsme za pomoci dvou kanoí střídavě sjížděli a střídavě šli.

Letošní sčítání na Berounce bylo extrémně náročné, neboť jak chůze po zasněžených strmých svazích nad řekou, tak překonávání ledových barier s kanoemi nebyla žádná sranda. Každopádně takovéto akce bereme rovněž jako zimní cvičení našich členů a až budeme chytat labutě na polozamrzlém rybníce či dohledávat pacienta v nepřístup- ném terénu, tak se nám zkušenosti od Berounky rozhodně budou hodit.

Kolega ornitolog Libor Oplocký pak sčítal jako již tradičně Borskou přehradu v Plzni, ale vzhledem k tomu, že byla celá zamrzlá, tak vodních ptáků tentokrát moc neviděl (celkem 15 exemplářů).

 

Sčítalo se od 8:30 do 15:30 hod. a každý si přišel na své.

Celkem bylo pozorováno 3 348 exemplářů vodních ptáků v 17 druzích.

Nejvíce bylo napočítáno kachen divokých (2 501), následovali morčáci velcí (332), kormoráni velcí (238) a labutě velké (185). Ostatní druhy ptáků byly pozorovány v podstatně menších počtech a vše nasvědčuje tomu, že dlouhotrvající mrazy a zamrzlé úseky vodní hladiny je donutily posunout se jižněji a nebo na jiná místa, kde je otevřená vodní hladina a potrava. Proto snad i kormoránů a ledňáčků (2 ex.) bylo na Berounce viděno méně než obvykle. Oproti předchozím rokům bylo sečteno i mnohem méně volavek popelavých (26), či hoholů severních (3). Na druhou stranu z těch vzácnějších jsme opět zaznamenali 6 mořských orlů, 1 volavku bílou a 10 potápek malých. Ostatní druhy jako například slípka zelenonohá (7), polák chocholačka (8), lyska černá (24) a další se zdržovaly nejvíce na zimovišti vodního ptactva v Plzni Doubravce u lávky pro pěší přes ř. Berounku. Na této lokalitě bylo i největší množství labutí (92) a proto je zde prováděn i podrobnější monitoring výskytu zimujících ptáků, odečítání ornitologických kroužků a pravidelné veterinární vyšetření zajištěných vzorků trusu. Kuriozitou letošního sčítání byly dvě bílé husy domácí, které pravděpodobně unikly ze zájmového chovu. Přesné počty sečtených ptáků nabízíme v přiložené tabulce.

Celkově lze konstatovat, že letošní sčítání se vydařilo, akce se obešla bez koupání, úrazu a dalších komplikací. Všichni sčitatelé se vrátili na základnu za světla a zdrávi.

 


na fotografii:

Hana Robejšková po vylodění na posledním sčítacím úseku.

Plus další ilustrační fotografie.

 


zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz