21.01.09 - Rakousko blázní!

Pozor, otevřeno v novém okně. TiskEmail

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Naprosto neuvěřitelné - Rakousko se pomátlo!

Odstřel káně a jestřábů lesních opět legální záležitostí.

ze dne:

21.01.2009

místo konání:

Rakousko


vlastní zpráva:

Před několika minutami jsem od kolegů obdržel naprosto neuvěřitelný e-mail.

Zemská vláda v Dolním Rakousku vydala rozhodnutí umožňující myslivcům do 31. ledna odstřel 200 kání lesních a 50 jestřábů.

Protože provádění nařízení nelze kontrolovat, bude velmi pravděpodobně docházet k zástřelům všech druhů dravců včetně těch nejohroženějších, jako jsou raroh velký, sokol stěhovavý, moták pilich nebo luňák červený. Vyloučeny nejsou ani zástřely orlů mořských nebo královských. Všichni uvedení dravci se vyskytují v Dolním Rakousku ve významných počtech, zimují zde i jedinci hnízdící v ČR.

Podpořte snahu o zabránění bezprecedentnímu pronásledování dravců!

Podepište petici určenou zemské vládě Dolního Rakouska, požadující okamžité stažení tohoto skandálního rozhodnutí!

 

Pokud je pravdou to, co se ve výše uvedeném e-mailu a na internetových stránkách ČSO píše, tak Rakouští kolegové museli zešílet a nebo místní politickou scénu ovládla lobistická skupina lovců. Naprosto neuvěřitelné! Celé to považuji za absolutní selhání Rakouských kolegů ochranářů a tamních úřadů na ochranu přírody. Odstřel takovýchto počtů ptáků nemá vůbec žádný význam, je naprosto zbytečné a hlavně zasáhne do populace našich (u nás hnízdících) dravců. V současné době totiž na území Rakouska zimuje a nebo protahuje právě populace našich jestřábů a kání. U káně lesní možná 200 jedinců není zas až tak zásadní, ale u jestřába i 50 exemplářů může mít nevratné následky. Kolega ornitolog Petr Voráček sleduje populaci jestřába lesního na Plzeňsku již 15 let. Pravidelně monitoruje lokality výskytu a hnízdění tohoto u nás zvláště chráněného dravce. Za tu dobu populace jestřábů na Plzeňsku hlavně díky ztrátě vhodného prostředí ke hnízdění klesla na polovinu!!! Další část ptáků každoročně hyne pod koly automobilové dopravy či po nárazu do drátěného plotu oplocenky, vedení a jiných překážek. To vše výrazně zasahuje do populace tohoto čím dál vzácnějšího dravce. Pokud ještě v Rakousku povolí odstřel 50 exemplářů, máme velký problém.


Se slovy Petra Voráčka plně souhlasím i já a ještě k tomu dodávám problémy s nelegálním odstřelem a odchytem do nejrůznějších pastí. U káně lesní pak velké ztráty při hnízdění, vichřicích, na sloupech elektrického vedení a opět pod koly automobilů. Ročně pouze na Plzeňsku najdeme a zajistíme minimálně 100 poraněných či uhynulých kání! Neustálé změny krajiny, těžba a další faktory neustále negativně zasahují do populace těchto dravců a i přesto, že jich vidíme mnohem více než dříve, tak to ve své podstatě vůbec nic neznamená. Dalším problémem je legalizace odstřelu. O tom, že většina lovců pozná to, na co vystřelila až podle toho, když to vidí na zemi, obávám se, že nebude lovena pouze káně a jestřáb. Každopádně legální odstřel je legální odstřel a člověk je jen člověk, že?

Až do dnešního dne jsem měl Rakušany za rozumný, kulturní a ekologicky smýšlející národ. To co však předvedli je naprosto skandální záležitost a já věřím, že naše vláda předsedající EU začne s Rakouskou stranou okamžitě jednat a že ČSO již podnikla všechny potřebné kroky k tomu, aby její jednání bylo úspěšné. Předpokládám, že když se jako republika bijeme za práva tuleňů a velryb (a já jsem rád), tak boj za naše dravce bude záležitostí jednoho telefonátu diplomatických špiček státu s našimi sousedy. Možná Vám to přijde jako banalita, ale opravdu se jedná o závažný problém a zásadní věc. Návrat legálního odstřelu do legislativy je totiž prvním krůčkem k totální likvidaci všech dravců, zrovna tak jako tomu bylo za Rakouska Uherska.

 


na fotografii:

Pár příkladů nelegálního odchytu dravců za posledních 10 let.

Ornitolog Miloš Paisker při nálezu nelegálně chyceného káně lesního.

Karel Makoň a jestřáb lesní v železech.

 


zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz