22.02.09 - Jaro je tady!

Pozor, otevřeno v novém okně. TiskEmail

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Jaro je tady! První mládě letošní sezóny.

ze dne:

22.02.2009

místo konání:

Plzeň - Božkov


vlastní zpráva:

I přes to, že to za oknem ještě zdaleka nevypadá, tak jaro je již za dveřmi. Příroda se pomalu, ale jistě probouzí ze zimního spánku a některé druhy volně žijících zvířat svým chováním příchod jara jasně avizují. Na zimovišti vodního ptactva výrazně ubylo labutí, morčáků i severských kachen. Ti, kdo zůstali, jsou značně nervózní a ostražití. Námluvy začínají, hašteření a vyhánění soků je na denním pořádku. Labutě se nám přesouvají na ještě polozamrzlé rybníky a čekají až povolí ledový krunýř úplně, aby obsadily své hnízdní teritorium jako první.


Zajíci polní to dotáhli ještě dál a v neděli večer jsme do stanice přijali první letošní mládě. Je jím několik dní, možná pouze několik hodin staré mládě zajíce polního donesené volně pobíhajícím psem. Zaječího kluka donesl pes v tlamě a předal své majitelce při vycházce na rekultivované Božkovské odkaliště. „Kde ho přesně našel, se mi zjistit nepodařilo a doufám, že mu neublížil. Nesl ho jako štěně.“


Odchov zbytečně donesených mláďat, zejména zajíců, je značně náročný a výsledek nejistý. Ročně takto zasahujeme u 20 případů a pouze polovinu mláďat se podaří vrátit zpět do volné přírody. Proto je velice důležitá prevence a informovanost široké veřejnosti. Zaječice rodí svá mláďata ještě do sněhu, zima pro ně není problémem, ale pes nebo člověk, který je zbytečně vytáhne z vyleženého pelechu problémem je. Proto apelujeme na majitele psů, aby si při venčení více všímali svých čtyřnohých miláčků. Zajíce dnes potkáme nejen v otevřené krajině, ale i v okrajových částech města. Zaječice rodí nejčastěji 2 až 3 osrstěná a vidící mláďata do trávy či sněhu. Ta se rozlezou do jednotlivých pelechů a matka je pouze pravidelně kontroluje, krmí a čistí. I přes to, že mládě vypadá opuštěně, není důvod ho z lokality odnášet. Matka o něm velice dobře ví, pravidelně se k němu vrací a sníh či mráz mláděti nevadí.


S tímto prvním mládětem pro nás začíná letošní sezona. Přišla opravdu brzy a počítám, že do listopadu se nezastavíme. Každopádně se pokusíme zajíce nejen odchovat, ale i dobře připravit na vypuštění do volné přírody. Na první pohled to vypadá, že pes mu opravdu neublížil, ale vnitřní zranění nelze vyloučit. Uvidíme, jak bude spolupracovat při přijímání potravy, moc se mu u nás nelíbí, venku by to bylo jistě lepší.

 


na fotografii:

Hana Robejšková s prvním letošním mládětem zajíce polního doneseného z Božkova.

 


zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz