27.04.09 - Kosice na niti

Pozor, otevřeno v novém okně. TiskEmail

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Kosice na niti.

ze dne:

27.04.09

místo konání:

Plzeň – Doubravka, Zábělská ul.


vlastní zpráva:

O tom, jak mohou být nebezpečné volně poházené či poletující odpadky a odpady informujeme téměř pravidelně, do této skupiny mohou patřit i smotky krejčovských nití. Dlouhé chomáče na první pohled neviditelných vláken jsou velice nebezpečné zejména pro drobné ptáky. Důkazem toho byl víkendový zásah v křovisku za prodejním stánkem ovoce a zeleniny na Zábělské ul. V neděli dopoledne nám volala paní prodavačka, že při kontrole krámku si všimla, jak se v keři u vstupu plácá hnědý pták. Jednalo se o samici kosa černého, která měla kolem jazyka namotanou a zaškrcenou krejčovskou nit, ta se v délce zhruba 2 m zchytila za větve keřů. Na první pohled to vypadalo, jako kdyby spolkla rybářský háček, ale po odchytu a podrobnějším vyšetření bylo jasně vidět, že nit je zachycena za jazylku a fixována uzlem. Špička jazyka už byla značně odkrvena a o tom, jak to muselo bolet snad není třeba ani diskutovat.

Za pomoci jemné pinzety a chirurgických nůžek jsme uzel rozstřihli a nit odmotali. Další zranění jsme nezjistili, a tak byla kosice ihned po zákroku vypuštěna na lokalitě. Pravděpodobně zde měla hnízdo s mláďaty, a tak bylo lepší ji na lokalitě ponechat a věřit, že poranění jazyka se samo rychle zhojí. Konec konců hojivost u volně žijících druhů ptactva je obrovská a to, co se nám lidem hojí týdny, divokým zvířatům to trvá týden jeden, maximálně dva.

 


na fotografii:

Kosice na niti – podle stejnojmenného filmu „Skřivánci na niti“

Karel Makoň s Martinem Keplem a nebo na další fotografii se strážníkem městské policie při vymotávání nitě z jazyka samice kosa černého.

 


zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz