20.12.09 - Předvánoční víkend

Pozor, otevřeno v novém okně. TiskEmail

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Tak trochu jiný předvánoční víkend.

ze dne:

18.,19. a 20.12. 2009

místo konání:

Plzeň – Plzeňsko


vlastní zpráva:

Ve čtvrtek večer jsem si cestou v autě jen tak sám pro sebe povzdechl, že už tři dny nebyl žádný „pořádný“ pacient. To byla jednoznačně chyba, neboť následně od pátku do neděle jsem se opravdu nezastavil a druhová skladba pacientů byla opravdu pestrá :-)


Sokol stěhovavý ve ŠKODA a.s.

Pátek (18.12. 09) odpoledne, letošní (mladý) samec sokola stěhovavého nalezen po nárazu na překážku v areálu ŠKODA a.s. Karlov (8. brána). Trauma hlavy, vnitřní zranění, apatie, dlouhodobé hladovění. Dravec se zhruba před týdnem pravděpodobně při lovu zranil o nějakou pevnou překážku a zůstal jako nevzletný bez možnosti ulovit potravu v průmyslovém areálu. Když ho zaměstnanci Škodovky našli a odchytili, byl jeho zdravotní stav už kritický a do druhého dne přes veškerou péči uhynul. Tento nález je dalším důkazem skutečnosti, že populace sokola stěhovavého se na území naší republiky zvedá.


Krahujec obecný mezi vánočními stromky

Tentýž den (pátek 18.12. 09) a ten samý scénář i výsledek jako u sokola stěhovavého se odehrál v sádkách SVS MP u rybníka Košináře v Plzni - Bolevci. Tentokrát byl pacientem krahujec obecný, který pravděpodobně rovněž při lovu přehlédl pevnou překážku (plot) a způsobil si smrtelné vnitřní zranění. Krátce po převzetí a převozu podlehl zranění a uhynul


Pátek večer uzavřel popálený samec poštolky obecné. Ten byl nalezen u Litic na poli pod sloupy elektrického vedení.


Netopýři na sněhu

Od pátku (18.12. 09) do neděle (20.12. 09) celkem 10 výjezdů k nálezu netopýrů. V důsledku mrazů pravděpodobně lidé více zatopili, tím se prohřály stěny od budov a netopýři zimující ve spárách mezi panely či v odvětrání od spíží, toalet a koupelen nebo mezi zdmi a starými dřevěnými okenními rámy se probrali a vydali na „výlet“. Venku je však nečekalo jaro, ale mráz a sníh. Některé našli lidé na parapetu, jiné v chodbách obytných domů či při úklidu sněhu před domem. Jednalo se o 10 netopýrů hvízdavých (Bory, Slovany, Skvrňany, Doubravka, Lochotín), 1 netopýra rezavého (Horní Bříza) a 1 pravděpodobně netopýra severního (Skvrňany). Většinu z nich jsme nechali zazimovat na stanici v osvědčené dutině akátu, odkud si mohou následně sami přeletět, kam potřebují. Čtyři netopýři nepřežili a byli předáni již uhynulí.


Sova pálená v Božkově

Poměrně vzácná sova pálená byla nalezena v sobotu (19.12. 09) ráno na silnici kousek od železniční trati mezi obytnými domy v Krokově ulici. Pravděpodobně ji srazilo auto a nebo byla dovezena na předním rámu lokomotivy až do Plzně. Poměrně často se totiž stává, že zejména sovy jsou při lovu potravy v blízkosti vlakových koridorů či silnic zachyceny lokomotivou či automobilem a živé (poraněné) se dostanou až na místa, kde bychom je nejméně čekali. Tlaková vlna vzduchu je totiž drží přimáčklé na přední masce jedoucího dopravního prostředku, odkud se dostanou až po zastavení vlaku nebo auta. Zranění sovy pálené byla natolik vážná, že do našeho příjezdu uhynula.


Ježek v polích

O tom, kde se vzal v sobotu (19.12. 09) odpoledne uprostřed pole dospělý samec ježka západního ve sněhové závěji se můžeme rovněž pouze dohadovat. Každopádně ho tam našla paní Hurychová z  Útušic, která tam byla se svým psem na procházce. Ježci by v tomto počasí a v této době měli zimovat ve svém úkrytu pod sněhovou peřinou a ne se producírovat v polích nad Útušicemi. Ježka jsme předali kolegům ze spolku Ježek v nouzi, kde se o něj postarají.


Kachna divoká uprostřed silnice v Plzni - Doubravce

V sobotu večer (19.12. 09) nalezl pan Koželuh uprostřed Mohylovy třídy na Doubravce, sedícího samce kachny divoké. Byla už tma, kačer měl lehký otřes mozku po nárazu do vzdušného vedení a nechal se poměrně snadno odchytit. Pan Koželuh nám kačera ochotně odvezl na stanici, kde byl okroužkován a druhý den bez následků vypuštěn na ř. Berounku u kostela sv. Jiří.


Morčák velký

Víkendovou smršť pacientů zakončil kolega Pavel Moulis z Rokycanské ZSŽ. Ten od Berouna přivezl sraženého dospělého samce morčáka velkého. Tento severský druh kachny na našem území pravidelně zimuje a patří k opravdovým skvostům zimní přírody. Morčák pravděpodobně narazil na dráty vzdušného vedení, měl tříštivou frakturu křídla a tržnou ránu na hlavě. Rádi jsem morčáka přijali, neboť měl být pacientem naší nové voliéry pro vodní ptáky. Bohužel při amputaci křídla podlehl dalšímu vnitřnímu zranění a zákrok nepřežil.


Závěr:

Závěrem bych pouze rád upozornil na jednu důležitou věc. Všechny případy souvisí s lidskou činností a civilizací. To, co zabíjelo zvířata nebyla extrémní zima, ale naše činnost a civilizační faktory. Tím si nestěžuji ani nenadávám, ale byl bych nerad, aby se psalo, že extrémní víkendové mrazy a „zlá, krutá“ zima zabíjely ptáky. To není pravda!!! Zima do naší přírody patří a volně žijící druhy zvířat jsou na zimu zvyklé a připravené. Pokud se jim tedy do toho my lidé příliš nemícháme :-)

 


na fotografii:

Karel Makoň s poraněným morčákem velkým.

Výr velký Kuba na zasněžené ZSŽ v Plzni.

Skupinka netopýrů rezavých ve spáře mezi panely – ilustrační foto.

 


zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz