23.6.11 Rehci

TISKOVÁ  ZPRÁVA

 

název - téma:

Přijeli k nám z Německa – rehci domácí 

 

ze dne: 

23.6.  2011  

 

místo konání:

Plzeň - Borská pole (f. LOGURAN) 

 

vlastní zpráva:

Stává se to poměrně často a každý rok řešíme podobných případů hned několik. Ptáci zahnízdí na odstaveném materiálu, paletách, návěsech či železničních vagonech a po nějakém čase pak putují s nákladem po Evropě.

 

Většinou se to týká rehků domácích, konipasů či kosů černých. Ti velice rádi hnízdí v blízkosti lidských staveb, skladů materiálu či nejrůznější techniky. Postavit hnízdo jim trvá pouze několik dní a snést do něj vajíčka během jednoho týdne není také žádný problém. Kolikrát pak stačí tři týdny či měsíc a v hnízdě jsou už vylíhlá mláďata, která bez rodičů křižují republiku.

 

Podobně tomu bylo i u prvního letošního případu, nechtěného přesunu ptačího hnízda i s mláďaty. I tentokrát se jednalo o rehky domácí a 4 již částečně opeřená mláďata byla přivezena kamionem ve speciálních transportních bednách (paletách) pravděpodobně až z Německa. „Palety se sem vracely od německých kolegů k naplnění a při jejich skládání jsme si všimli, že v jedné z nich je hnízdo s mláďaty,“ popsala svůj nález zaměstnankyně firmy, která nás přivolala. V takovémto případě přijedou mláďata většinou bez rodičů. Nezbývá tedy pak nic jiného než je i s hnízdem odebrat a pokusit se je odchovat uměle. Pokud tedy nelze přednostně náklad vrátit zpět na původní místo.

 

Umělý odchov není žádná sranda a co potom, když se musí malá ptáčata naučit létat a hledat potravu. Každopádně teď je má doma ve své péči naše členka, Martina Půtová (viz foto), která se jim téměř nepřetržitě věnuje a  pinzetou jim servíruje moučné červy, vařené vajíčko, libové hovězí maso, vaječnou míchanici a nejrůznější hmyz.

 

 

Z dob minulých jsme řešili hnízdo rehků domácích s mláďaty, které přijelo na spodní nápravě železničního vagonu do depa v Plzni Doubravce. Hnízdo kosů ve Feroně Plzeň. Další rehky a konipasy na kovovém zásobníku na plyn a loni hnízdo na spodní straně kamionového návěsu. Jak jsem už říkal v úvodu, některé druhy ptáků se přizpůsobily změnám krajiny, rádi hnízdí v blízkosti lidí či jejich věcí a pak mohou mít podobné problémy.        

 

 

 

 

 

 

 

 

Na fotografiích:

Martina Půtová s hnízdem rehků domácích dovezených z Německa a několik dalších ilustračních fotografií z let předchozích.

 

zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň (777 145 960).