6.8.11 Racek středomořský

TISKOVÁ  ZPRÁVA

 

název - téma:

Racek středomořský vypuštěn.

ze dne: 

6.8.  2011

místo konání:

Plzeň,  ZSŽ

Nechranická přehrada u Žatce

 

vlastní zpráva:

Zhruba před měsícem proběhla snad ve všech mediích naše zpráva o nálezu mladého racka mořského odchyceného u Bezvěrova na Plzni – severu. Tenkrát jsme hovořili o tom, že se pravděpodobně jedná o mládě racka mořského, kterého k nám přinesla bouřka a který se srazil o kotvící lana bezvěrovského vysílače.  Tato zpráva zaujala i přední české odborníky na výskyt a výzkum racků, kteří nás téměř obratem kontaktovali a vyžádali si přesnější informace a fotodokumentaci. Ze získaných dat pak zjistili, že se nejedná o racka mořského, ale racka středomořského, přičemž stáří a příčina poranění zůstala stejná tak, jak jsme uvedli. Pták byl letošní (to znamená mladý) a po nárazu na kotvící lano vysílače nelétal. Změna určení je však velice důležitá, neboť jak píší kolegové, jedná se na našem území o běžnější druh i když já ho na území Západočeského kraje ještě nikdy nezaznamenal (což tedy vůbec nic neznamená).

Pro upřesnění našeho chybného určení přikládám kopii dopisu pana Václava Berana z Muzea města Ústí nad Labem, který se rackům a jejich výskytu dlouhodobě věnuje.

 

 

Dobrý den,
děkuji mnohokrát za fotky racka. Bohužel Vás musím zklamat. Nejedná se o racka mořského, ale o v tuto dobu u nás mnohem hojnějšího racka středomořského (Larus michahelis). Je to druh hnízdící převážně ve Středomoří, ale i ve vnitrozemí, v Maďarsku, na Slovensku a v Polsku. V létě a na podzim masivně migruje přes Švýcarsko, Německo  a ČR k severnímu moři, odkud se na podzim zase vrací zpět do středomoří. Zimní zástihy jsou spíše vzácné. V tuto roční dobu se v Ústeckém kraji zdržují stovky racků středomořských (vlastní pozorování).
Pták, který je u Vás v léčení, je na racka mořského příliš malý, má slabý zobák, příliš dlouhé nohy, terciální a lopatkové krovky, ruční letky na roztaženém křídle a ani ocas není příliš typický. Naopak všechny znaky odpovídají juvenilnímu šatu racka středomořského.
Na tomto názoru jsem se shodl i s Tomášem Koutným, jedním z nejlepších znalců racků v ČR.
Racek mořský podléhá hlášení faunistické komisi, pokud by jste chtěl naše určení prověřit, můžete jim poslat Vaše fotky.

Ještě jednou díky moc za ochotu a za zaslání fotek a přeji hodně zdaru ve Vaší záslužné práci.
Se srdečným pozdravem
Vašek Beran

 

 

Tato informace nás však nijak nezklamala, jelikož jsme si vlastním určením druhu  nebyli jisti  a rekonvalescence poraněného racka probíhala stejným způsobem bez rozdílu zda se jedná o mořského či středomořského. Každopádně za přesné určení děkujeme, jelikož pták byl při vypuštění okroužkován a zde je přesné určení druhu zásadní a nesmírně důležitá věc. Jinak řečeno, bez přesného určení by nesměl být  racek okroužkován, což by zase s ohledem na sledování jeho pohybu ve volné přírodě byla velká škoda!

 

 

 

 

 

Každopádně dnes 6.8. 2011 jsme opět po konzultaci s odborníky a panem Beranem, odvezli racka na Nechranickou přehradu, kde výskyt tohoto druhy byl již několikrát zaznamenán a racka zde úspěšně vypustili. Zhruba po hodinové cestě v transportní bedně se očistil, vykoupal a následně odlétl přes přehradu na její druhý konec. Při cestě zpět jsme na betonovém pilíři u hráze ještě zahlédli jeho kolegy a menší skupinu jiných racků. Mezi těmi malými (jak jsem si je pracovně nazval), stál i jeden tomu našemu podobný, ten však neměl na noze kroužek, a tak jsme toho našeho už vlastně ani neviděli.

 

 

 

 

 

Na fotografiích:

Série fotografií B. Máška z  voliéry pro vodní a brodivé ptactvo v ZSŽ Plzeň, kde se racek léčil.

Vypouštění mladého racka středomořského na Nechranické přehradě u Žatce.

 

zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)