10.4.12 Co se děje na ZSŽ

Pozor, otevřeno v novém okně. TiskEmail

TISKOVÁ  ZPRÁVA

 

Název - téma:

Co se děje na ZSŽ v Plzni:

 

- výr v železech!

- železa Strarý Smolivec jsou prostě neprůstřelná!

- dopis od Aničky

 

Ze dne: 

10.4. 2012

 

Místo konání:

Plzeňsko – ZSŽ Plzeň

 

Vlastní zpráva:

 

Popravdě řečeno, sedím u počítače, před sebou mám hromadu papírů a nevím čím začít, abych nebyl zase negativní a ukňouraný škarohlíd.

Dlouho jsem se neozval a nic neposílal, ale rozhodně to není tím, že by se nic nedělo a nebo nebylo o čem psát. Každopádně jarní sezona pomalu, ale jistě začíná a tak jen práce v terénu je tolik, že by někteří z nás mohli na stanici klidně i bydlet a stále by to bylo málo.

 

Ještě než představím nějaké nové projekty, tak se musím ještě vrátit  o nějaký ten měsíc nazpět a  to ke kauze železa v odchovně kachen ve Starém Smolivci.

Všichni asi dobře víte, že jsem některá rozhodnutí a výsledky policie a okresního státního zastupitelství předal k dalšímu přezkoumání a přehodnocení.

Finální výsledek je však stále stejný a já mám v ruce již pátý úřední papír s  kulatým razítkem ze kterého zcela jasně a srozumitelně vyplývá, že se ve skutečnosti vlastně nic nestalo, že všichni na tomto případu dřeli jako koně a bohužel už nic víc udělat nemohou, nebudou a nechtějí !!!

 

Po přečtení všech těch složitých elaborátů, kde se taktéž složitě popisuje jak se vlastně nic nestalo a jaká je to oproti vraždám a zlodějinám banalita, která všechny pouze zatěžuje,  začínám chápat,  že asi jediný, komu to vadí, jsem  pouze já a pár „potížistů“ z našeho adresáře, kteří se ozvali.

Čím více to celé sleduji, pročítám a analyzuji, tím více si vážím postoje a profesní trpělivosti KVS  Plzeň, zejména pak  statečnosti ředitele MVDr. R. Bílého. Ten zatím ještě věří, že dokáže celou kauzu zvrátit a viníka řádně potrestat. Ovšem jak statečný bude odvolací orgán (Plzeňský krajský uřad) je ve hvězdách a pochybuji o tom, že si bude chtít pálit prsty,  když už se nám to přezkoumávání tak trochu protáhlo.     

 

I přesto všechno jsou železa a jejich nelegální používání problém!

O tom, že si opravdu nevymýšlím, jasně svědčí i další případ, který jsem řešil v minulých týdnech.

Čekal jsem pouze na oficiální pitevní protokol, abych mohl všem dotčeným úřadům, mediím a Vám poslat další důkaz o tom, že tato „banalitka nazvaná „železa“ se nám nějak často opakuje!

 

Případ výra velkého s přeraženými pařáty z čelisťové pasti.

 

V sobotu 17.3. 2012 dopoledne nám oznámil nejmenovaný  řidič osobního automobilu, že u silnice kousek za obcí Horšov (u Horšovského Týna – DO) nalezl apatického, vysláblého a téměř nehybného výra velkého. Pták se nemohl postavit na stojáky a neměl ani sílu létat. Tak byl náhodným nálezcem odchycen a ještě téhož dne předán k nám do stanice.

Už na první pohled bylo patrné, že výr má problém s funkčností obou stojáků a tím pádem i s lovem potravy. Pravděpodobně se někde chytl do želez, ze kterých byl následně vypuštěn. Několik dní trvalo než vyslábl natolik,  že nemohl ani létat a byl nalezen. Oba pařáty měl poškozené v téměř stejné výšce a to tak, že i když původně přeražené kosti byly již částečně zhojeny, tak šlachy a tkáně postupně znekrotizovaly. Druhý den po předání výr na následky zranění a dlouhodobého vyhladovění uhynul. 

 

Kde se však zvíře chytlo? Jak dlouho a odkud vlastně přilétlo? Kdo ho chytil a nebo pustil?

To vše jsou otázky, na které dnes už asi jen stěží najdeme odpovědi. Každopádně faktem zůstává, že někde někdo zase chytal do želez a že dokud nebude v tomto státě fungovat spravedlnost a zákon, tak budeme stále dokola řešit stejné případy a problémy!

Tedy alespoň my na záchranné stanici!

 

 

 

 

Budu věřit, že ne všechno je v tomto státě špatné a ztracené.

U srdce mě zahřál rukou psaný dopis od 11leté Aničky K. z Plzně. Onen dopis, který s velkou chutí přikládám a doporučuji k přečtení, jsem dostal od kolegů ze ZOO Plzeň, kam byl původně adresován. Jsem přesvědčen, že Vás potěší stejně jako mě. Aničce zcela určitě odpovím a budu se jí snažit získat do té naší velké party „potížistů“, jelikož jen tak je šance něco do budoucna změnit J.

 

 

 

  

Na fotografii:

MVDr. Martin Hola, MVDr. Pavel Mužík nad  uhynulým výrem velkým chyceným do čelisťové pasti. Pořizování srovnávacích RTG snímku a prokazovaní příčiny poranění zvláště chráněného živočicha.

 

Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)