25.6.12 Kroužkování čápů bílých

Pozor, otevřeno v novém okně. TiskEmail

TISKOVÁ  ZPRÁVA

 

Název - téma:

Kroužkování čápů bílých 2012

 

Ze dne: 

Červen 2012

 

Místo konání:

Plzeňský kraj

 

Vlastní zpráva:

 

V minulém týdnu proběhla pravidelná kontrola námi sledovaných hnízd čápa bílého a kroužkování mláďat tohoto zajímavého ptačího druhu. Kroužkování čápů bílých se většinou provádí v třetím až čtvrtém týdnu po vylíhnutí mláďat. V kalendáři to pak vychází na první a druhý červnový týden, přičemž většinou jezdíme celý jeden den a zkontrolujeme přes 80% hnízd na námi sledovaném území bývalých okresů TC, DO, PJ  a PS. Celkem se jedná cca o 50 hnízd, hnízdišť a lokalit, na kterých bylo okroužkováno 48 mláďat. Letošní sezóna však čápům příliš nepřála, a tak většinou na jednom hnízdě byla jedno, dvě, tři, maximálně čtyři mláďata. Rovněž některá historicky známá a tradičně obsazená hnízdiště letos zela prázdnotou, což nás nepříjemně překvapilo.  Taková situace nastala například v Dobřanech, kde letos nevyseděl mláďata ani jeden čapí pár. Podobně tomu bylo i na lokalitách, kde čápi už nehnízdí několik let (Plzeň – ZOO, Čemíny, Plasy, Bor u Tachova – zámek, Planá – nemocnice, Brod nad Tichou, Stráž, Souměř, Domažlice)  a nebo kde mívali zaručeně největší počty mláďat (Chodová Planá, Hlinné, Dlouhý Újezd, Zadní Chodov, Bor u Tachova – střechy Homolka) a letos málo či nic. Na druhou stranu nás potěšilo nové hnízdo v Líních a prvně jsme kroužkovali i v Novém Kramolíně. Největší a nejstarší mláďata měl tradičně nejbojovnější čapí pár z Kdyně, přičemž mláďat už byla na hnízdě tak velká, že se nám je nepodařilo okroužkovat. Nejmenší mláďat bylo na hnízdě v Postřekově, kde byl zjara souboj dospělých čápů a původní pár byl vytlačen párem jiným.

 

Co se dlouhodobého trendu u čápů bílých týká, tak lze říci, že populace čápa bílého v kraji poměrně kolísá a že počty obsazených hnízd a vyvedených mláďat klesají. Co je přesnou příčinou se lze pouze dohadovat, ale pravděpodobně velkou roli hrají potravní zdroje, změny krajiny a počasí.

 

Součástí kontroly a kroužkování čápů bílých bylo vytipování a výběr náhradních hnízd, do kterých by mohla být adoptována tři námi vylíhnutá a odchovaná mláďata. To se podařilo a mláďata byla hned druhý den do hnízd přistrčena. Konkrétně se jednalo o hnízdo v Plané (2+1), v Zadním Chodově (2+1) a Boru u Tachova (1+1).

 

 

 

 

 

 

 

Na přiložených fotografiích:

Kontrola a kroužkování mláďat čápa bílého tentokrát zachyceno objektivem kolegy Radka Zemana.

 

Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)