11.11.12 Sluka lesní

Pozor, otevřeno v novém okně. TiskEmail

TISKOVÁ  ZPRÁVA

 

Název - téma:

Sluka lesní 

Ze dne: 

11.11. 2012

 

Místo konání:

Plzeň - Lochotín

 

Vlastní zpráva:

 

Odchytli jí městští strážníci v sobotu (10.11.2012) kolem druhé hodiny ranní v Plzni na Lochotíně ve Studentské ulici. Původně jeli k úplně jinému zásahu, když do tmy ze  křoví vyskočil hodně divný pták s dlouhým zobákem a poraněným křídlem. Motal se na místě a nelétal, proto ho hlídka operativně odchytila a  převezla k nám do stanice.      

 

Já ji našel ráno v naší schránce na pacienty. Pták byl pravděpodobně po nárazu či střetu s automobilem, nemůže létat a levé křídlo je ošklivě zlomené v těle. Možná má i nějaké vnitřní zranění, což ukáže čas, ale hlavně je to „potravní specialista“, s jehož chovem nemáme příliš dobré zkušenosti. Proto také obratem volám kolegu Tomáše Peše z Plzeňské ZOO. Ten dokáže odchovat i nemožné, a tak mu ptáka raději hned odpoledne převážíme, aby se pokusil o jeho záchranu. Ve své podstatě to má i svou logiku, neboť sluka už stejně létat nebude a pokud by měla být chována v zajetí, tak bude lepší, když oživí nějakou zajímavou expozici zoologické zahrady, kde ji může vidět více lidí než u nás.

 

 Sluky lesní přes Plzeň táhnou pravidelně, mimo jiné, právě teď je to jejich tahové období a každý rok najdu či přijmeme do stanice jeden až dva exempláře, co se ve městě ztratí či poraní. Sluka lesní táhne hlavně večer a při vodních tocích. Do Plzně přitékají celkem čtyři řeky, a tak se ptáci kolikrát dostanou až do samotného středu města. Za dvacet let naší činnosti jsem chytal sluku v Doudlevcích u zimního stadionu, v Pražské ulici u vodárenské věže, v Malé ulici u Saského mostu, na dvorku domu v Bezručově ulici  a dokonce i na náměstí. Většina ptáků byla pouze otřesena po nárazu a druhý den mohla být za městem vypuštěna aby pokračovala ve své cestě dál. Zajímavý záchyt jedné takto nalezené a následně vypuštěné sluky nám přišel z Francie.  Sluka však nebyla z Plzně ale od Kralovic (PS).

 

Dne 23.11. 2008 přivezl kolega Václav Kural st. z obce Studená u Kralovic (okres Plzeň – sever) poraněnou dospělou sluku lesní. Pták měl po nárazu na překážku (sklo) otřes mozku a chvilkovou indispozici od nárazu. Sluka lesní okroužkována 25.11. 2008  jako pacient DES OP a vypuštěna u ř. Berounky v Plzni – Doubravce 13.12. 2009 (to jest po 383 dnech od okroužkování a vypuštění) střelena (bohužel) neznámým lovcem ve Francii v oblasti Mirisel - Somme. Ještě přesněji, bylo to 785 km vzdušnou čarou od místa vypuštění. Na jednu stranu smutná, ale pro nás důležitá a zajímavá zpráva.

 

Než jsme sluku předali do ZOO Plzeň, požádal jsem fotografa Bohumila Máška, aby přijel a pacienta nafotil. Udělali jsme tak jak ve voliéře, tak v lese, kde sluky běžně žijí. Do fotohádanky jsem pak zcela úmyslně poslal pouze dvě ne úplně dobře identifikovatelné fotografie, i přesto zhruba 50% těch, co na hádanku odpověděli, odpověděli správně. Zbývajících 45% hádalo jeřábka a pak tam byly i další typy, ale jinak jsem příjemně překvapen, kolik lidí se opět zapojilo a uhodlo.

 

 

 

 

 

 

Na fotografii:

Na fotografiích poraněná sluka lesní nalezená v Plzni na Lochotíně.

 

Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)