21.11.12 Netopýři ve FN Bory

Pozor, otevřeno v novém okně. TiskEmail

TISKOVÁ  ZPRÁVA

 

Název - téma:

Netopýři rezaví ve FN  

Ze dne: 

21.11. 2012

 

Místo konání:

Plzeň – Bory, areál Fakultní nemocnice

 

Vlastní zpráva:

 

Ve středu (21.11. 2012) krátce po deváté hodině ranní jsem obdržel telefonickou informaci o skutečnosti, že v areálu Fakultní nemocnice v Plzni na Borech se při bourání jednoho z pavilonů sypou na zem ztuhlí netopýři. Sám jsem byl mimo možnost okamžitého zásahu, a tak jsem informaci s žádostí o prověření předal kolegům z  ČIŽP (České inspekce životního prostředí). Ti na místo okamžitě vyrazili a demolici objektu zastavili. Netopýrů na zemi v troskách budovy bylo však tolik, že jsem musel o zásah požádat i kolegy z odchytové služby městské policie (Petra Kokošku a Zbyňka Bednáře), aby na místo dorazili dříve než já. Ti začali polospící netopýry rezavé vyhrabávat ze sutin a zjišťovat, do jak velké míry byla tamní zimující populace tohoto poměrně velkého druhu netopýra zdecimována.

  

Já na lokalitu přijíždím až po dvou hodinách ekologické výchovy v mateřské škole v Plzni na Borech. V tu dobu už jsou živí netopýři odděleni od těch uhynulých a rozmačkaných, přičemž mezi živými je jich ještě několik poraněných. Z horních pater trosek budovy se však ještě ozývá pískání a tak volám s žádostí o pomoc profesionální hasiče Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje. Telefonicky konzultujeme vážnost situace a výjezd jejich výškové techniky k zásahu. Přece jen si netroufám požadovat pro pár netopýrů zasypaných sutí, výjezd hasičského žebříku a zásah profesionálních hasičů. Každopádně operační důstojník s výjezdem nemá problém a žebřík nám na místo ochotně posílá. Mezitím demolice stojí a všichni čekáme na výsledek prověření zbytku stojící zdi ve výšce druhého nadzemního podlaží, odkud netopýři vypadali. Zhruba po dvaceti minutách od příjezdu hasičského žebříku máme jasno a několik netopýrů bylo ještě nalezeno. Následně povoluji další demolici objektu a sčítáme škody. 

     

Celkem bylo na lokalitě nalezeno a zajištěno 111 netopýrů rezavých a 1 netopýr hvízdavý. Z tohoto počtu jich bylo 55 uhynulých a 57 zajištěno jako živých. Bohužel však mezi živými bylo19 zvířat viditelně poraněných a ti museli být utraceni a nebo budou zařazeni do trvalého chovu v zajetí u kolegů z ČESON (České společnosti pro ochranu netopýrů). Za ČESON netopýry převzala, prohlédla, vyšetřila a sečetla kolegyně Dita Weinfurtová ze Zdic.  A právě ona fundovaně rozhodne, jak bude se živými jedinci naloženo dál. S největší pravděpodobností budou neporaněná zvířata co nejdříve vypuštěna zpět na lokalitě a ostatní dál předána a nebo utracena. To vše se rozhodne až zítra, jelikož pár zvířat je třeba nechat ještě na pozorování. 

 

Závěrem děkuji kolegům z Městské policie Plzeň, ČIŽP a HZS Plzeňského kraje za jejich operativnost, technickou pomoc a celkovou podporu zásahu. Nebýt jich, tak by ztráty na této lokální populaci netopýrů rezavých byly několikanásobně vyšší. Rovněž děkuji paní Ditě Weinfurtové za následnou odbornou pomoc a péči o všechny netopýry.

 

 

Na úplný závěr bych už jen podotkl, že stavební firma realizující demolici budovy o netopýrech nevěděla a ani vědět nemohla. V tomto případě nebylo její konání úmyslné a vše bylo pouze shodou náhod zrovna tak, jako že paní, která případ nahlásila, zaslechla

přes všechen ten hluk z demolice varovné pískání zazimovaných netopýrů a všimla si, jak z budovy padají spolu se stavební sutí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na fotografii:

Petr Kokoška a Zbyněk Bednář (Městská policie Plzeň).

Profesionální hasič HZS Plzeňského kraje.

Demolice pavilonu a místo výskytu zimujících netopýrů rezavých.

 

Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)