20.3.13 Bobr na Borské přehradě

Pozor, otevřeno v novém okně. TiskEmail

 

Bobr na Borské přehradě.

20.3.2013

 

Další, v pořadí již třetí, autem sražený bobr evropský byl nalezen dnes večer na hrázi Borské přehrady v Plzni. Na místo byla přivolána hlídka  Městské policie Plzeň, která nález zvláště chráněného živočicha  předala dle zákona naší záchranné stanici živočichů. Jedná se o mladé zvíře, pravděpodobně migrující a ztracené na vozovce vedoucí po hrázi přehrady. V současné době jsou totiž loňská mláďata rodiči „vyháněna“ z rodných lokalit a musí si najít své místo, kde založí bobří tlupu. Bobr evropský je noční hlodavec, jehož populace na Plzeňsku v posledních deseti letech výrazně stoupá. Výskyt bobrů je již několik let evidován jak na řece Radbuze, tak Mži či Berounce. O poměrně vysokých počtech bobrů na území města jasně svědčí i čím dál častější nálezy uhynulých zvířat. Jenom naše záchranná stanice přebírala a zajišťovala v posledních třech letech celkem 6 uhynulých bobrů na území města Plzně. I přesto, že se jedná o poměrně  stabilní a života schopnou populaci, tak typický bobří hrad z klacků, kamenů, bláta a větví jsme na Plzeňsku ještě nezaznamenali. Většina bobrů žijících na našem území bydlí totiž v norách, a jediné, co lze u řeky z jejich činnosti najít, jsou jak klasické ohlody (tužky), tak zásobárny větví (spižírny) natahaných do vody.

Bobr evropský, na rozdíl od nutrie americké, která se bohužel také hojně vyskytuje zejména na řece Radbuze je však naším druhem původním a má v přírodě své nezastupitelné místo. Od oné nutrie americké ho poznáte bezpečně podle placatého velkého ocasu, který mu slouží hlavně jako pádlo. Je velice plachý a aktivní hlavně v noci. V přírodě ho málokdy překvapíte a kdo viděl živého bobra venku, může hovořit o štěstí.  Nutrie americká má ocas v řezu kulatý, dlouhý jako provázek.  Můžete ji vidět i přes den a lidé je krmí u Papírenské lávky v Plzni na Slovanech. Jelikož je to zvíře dovezené z Ameriky,  původně domácí a chované hlavně na maso či kožich, nemá v naší přírodě co dělat a svou přítomností ohrožuje a vytlačuje všechny naše původní druhy (ondatra, bobr).

 

 

Na fotografii strážníci Městské policie Plzeň při zajišťování uhynulého bobra evropského na Borské přehradě. Foto. Archiv DES OP