21.6.2017 Naše jiřičky

TISKOVÁ  ZPRÁVA

Název - téma:

Naše jiřičky a setkání po roce.

Ze dne:

21.6. 2017

Místo konání:

Plzeň – Červený Hrádek ZD

Vlastní zpráva:

Loni se k nám do záchranné stanice živočichů dostalo několik mláďat jiřiček obecných. Většinou se jednalo o sourozence ze zničených či spadlých hnízd. Jelikož jiřičky se živí výhradně hmyzem, je jejich odchov v zajetí poměrně náročný a ne úplně ideální. Náhradní strava v podobě moučných červů, syrového hovězího masa, vařeného vajíčka natvrdo a další náhražky či speciální směsi jsou většinou ne zrovna ideální potravou. Prostě moucha z kravína je moucha z kravína, a proto většinu těchto mláďat se snažíme adoptovat do náhradního hnízda ke stejně starým mláďatům. Děláme to již několik let, a ani loňský rok nebyl výjimkou. Do hnízd v hnízdní kolonii na prasečáku v ZD Červený Hrádek jsme postupně přistrčili 9 okroužkovaných mláďat. Je to vždy trochu taková sázka do loterie, jelikož do hliněných uzavřených hnízd jiřiček není vidět, a tím pádem ani nevíme, kolik mláďat v hnízdě už je. Na druhou stranu s adopcí jiřiček už máme bohaté zkušenosti a její úspěšnost se nám letos opět potvrdila.

Letos 21. 6. 2017 jsme totiž provedli na lokalitě kontrolní odchyt a kroužkování na prasečáku hnízdících jiřiček. Jaké bylo naše překvapení, když v ornitologické síti se třepetala i tři loni adoptovaná a okroužkovaná mláďata. Jiřičky s kroužkem TA 43141, 42, 43 jsou totiž tři adoptovaná mláďata z loňského roku. TA 431141 a 42 jsou sourozenci, které jsem tenkrát přivezl (4. 7. 2016) ze strženého hnízda na sokolovně v Heřmanově Huti /PS/.

Ještě dnes si pamatuji, jak mi je předávali v krabici od bot mladí „týnejdžři“ v kšiltovkách. Když jsem pak mláďata strkal (5. 7. 2016) do náhradních hnízd, tak jsem netušil, že se za rok potkáme, a že jiřičky už budou na místě, kde je adoptivní rodiče dovychovali, hnízdit. Jiřička TA 43143 je také mládě ze zničeného hnízda, ale dovezena 11. 7. 2016 z Plzně-Litic (sídliště).

Na lokalitu se ještě určitě vrátíme okroužkovat i další jiřičky a vlaštovky, které tam jsou také. Na podzim po odletu těchto daleko táhnoucích ptáků se pak bude starý prasečák bourat. Místo něj vyroste nová, moderní stáj pro hospodářská zvířata. Už dnes si pohrávám s myšlenkou, že tam našim jiřičkám nechám postavit náhradní hnízdní stěnu. Pokud tam totiž i nadále budou chovat hospodářská zvířata, tak je předpoklad, že se tam jiřičky i vlaštovky budou chtít v příštím roce vrátit.

Na přiložených fotografiích vidíte tři jiřičky jako mláďata před adopcí a zároveň pak o rok později jako odchycené a kontrolované ptáky. Vše je foceno na stejné lokalitě v ZD Červený Hrádek v letité hnízdní kolonii.


Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)