26.6.2017 Čáp adopce II

Včera 26. 6. 2017 mi kolega ornitolog a člen DES OP Karel Machač poslal fotografie kroužkovaného čápa bílého, kterého nafotil jako plonkového jednou u obce Nový Dvůr (Bor u Tachova) a jednou na louce u Stráže (TC). Na obou fotografiích je vidět odečítací ornitologický kroužek s číslem CA 376.

Omlouvám se a posílám ještě jednou, jelikož jsme nezmenšil fotografie od kolegy a email byl příliš velký. Omlouvám se K. Makoň

Když jsem pak doma v evidenci prověřoval o jakého čápa se jedná, s potěšením jsem zjistil, že je to čáp, kterého jsme v roce 2016 adoptovali jako mládě ze ZSŽ Jaroměř (původně ZZO Dvůr Králové) do náhradního hnízda ve Starém Sedlišti (TC).

Takže i tento příběh je jasným důkazem toho, že adopce funguje nejen u jiřiček (viz předešlá zpráva a informace), ale i u čápů bílých. Toto mládě navíc mělo ještě viditelně deformovanou nohu, a přesto bylo adoptivními rodiči úspěšně odchováno a vyvedeno, absolvovalo cestu na zimoviště a po roce se vrátilo zpět na Tachovsko.

Máme z tohoto výsledku obrovskou radost už jenom proto, že čápi dospívají až v třetím roce života a jako mladí nehnízdící ptáci se na místo, kde se vylíhli, v prvních dvou letech moc nevracejí. Přesněji řečeno, podobných hlášení moc nemáme, a proto je pro nás velice cenné a potěšující.