18.9.2017 Dva tisíce DVD do knihoven po celé ČR

TISKOVÁ  ZPRÁVA

Název - téma:

Dva tisíce DVD do knihoven po celé ČR

Ze dne:

18.9. 2017

Místo konání:

Plzeň – Praha - ČR

Vlastní zpráva:

V rámci projektu Národní sítě záchranných stanic podpořilo Ministerstvo zemědělství ČR       i náš výukový program „ Co se děje kolem nás…?“, věnovaný problematice volně žijících živočichů.

Celý projekt je zaměřen hlavně na ekologickou výchovu a vzdělávání široké veřejnosti.

Uvolněné finanční prostředky pak musí být použity zejména na okruhy spojené se zvěří, hlavně problematiku zbytečně donesených mláďat zvěře a podporu tematicky zaměřených výukových programů záchranných stanic pro volně žijící živočichy.

O finanční podporu našeho projektu z dotace Ministerstva zemědělství ČR jsme se letos v květnu ucházeli v rámci užšího výběrového řízení, vyhlášeného Ústřední výkonnou radou Českého svazu ochránců přírody v Praze, garantem projektu. Náš projekt byl jeden ze 17 posuzovaných a v druhém kole podpořen v plné výši.

Díky této finanční podpoře teď bezplatně dostane dva tisíce knihoven v celé ČR náš nový výukový filmový materiál „Co se děje kolem nás…?“.

Celkem dva tisíce datových DVD ve špičkové kvalitě HD rozlišení s pěti reálnými příběhy volně žijících zvířat a x dalších tematických materiálů dostanou přednostně ty knihovny, které je zařadí do svých výukových programů nebo nabídnou v rámci půjčoven, které většina knihoven rovněž provozuje.

Cílem projektu je, aby v celé ČR měly možnost školy, školky, ale i různé zájmové skupiny si DVD půjčit, stáhnout, pustit a použít při výchově, osvětě a vzdělávání. Proto také celý materiál je koncipován hlavně pro děti, přičemž i dospělí se dozví hodně nových informací.

Podrobnější anotaci obsahu výukového DVD najdete v příloze.

Datová DVD budou distribuována ve spolupráci s Knihovnickým institutem Národní knihovny České republiky v Praze, který se nabídl, že materiál do knihoven rozdá. Jak nám řekl Mgr. Roman Giebisch, Ph.D. z Národní knihovny ČR: „Dva tisíce DVD je velice slušný počet, který by měl obsáhnout většinu knihoven,  které budou schopny materiál dále použít.“

Jeho slova potvrdila i Lenka Duchková, vedoucí oddělení knihovních fondů Knihovny města Plzně p. o., která má s našimi výukovými materiály již několikaleté zkušenosti a s nápadem poskytnout DVD i dalším knihovnám přišla právě ona. „ Materiál je perfektní a lze ho použít ve všech směrech výuky. Naše knihovna si ho již pořídila a nabízí ho bezplatně v rámci několika půjčoven na území města Plzně a v rámci lekcí informační výchovy. Mimo jiné chystáme i prezentace a promítání.“

Součástí našeho projektu ekologické výchovy a vzdělávání je i představení dvou hlavních příběhů zvířecích hrdinů na veřejných sociálních sítích. Dva z pěti hlavních příběhů si tedy můžete díky podpoře  Ministerstva zemědělství ČR prohlédnout i na těchto odkazech:

Otík – sele divokého prasete

Břéťa – mládě bobra

Věříme, že vás projekt zaujme a že v momentě, kdy i vaše regionální knihovna vám tento filmový materiál nabídne k zapůjčení, této možnosti využijete. Nabídka se týká zejména mateřských a základních škol plus dalších zájmových organizací a spolků. Jak jsem již uvedl, DVD je datové, lze ho tedy kopírovat, stahovat a hlavně dál šířit.

Na uvedených odkazech se na vás těší filmový příběh selete divokého prasete Otíka v podání výborného Pavla Lišky a rozvážný bobr evropský, kterému hlas zapůjčil jedinečný pan Josef Somr.

O dalším postupu a realizaci projektu vás budeme i nadále informovat.

V současné době je 2.000 DVD již v Národní knihovně ČR, připraveno ve speciálním přebalu pro jednotlivé knihovny k odběru.

Za garanty projektu Dobrovolný ekologický spolek – ochrana ptactva Plzeň a tým tvůrců filmového výukového materiálu - Karel Makoň DES OP.

Na fotografii:

Dominika Lokyngová , Bohuslav Ježdík, Hana a Hanička Makoňová  při práci na speciálním přebalu DVD. Karel Makoň před převozem 2.000 DVD do Národní knihovny ČR .

Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)