28.9.2017 kroužkování dravců

TISKOVÁ  ZPRÁVA

Název - téma:

Odchyt a kroužkování dravců.

Ze dne:

28.9. 2017

Místo konání:

Letkov

Vlastní zpráva:

Využil jsem dnešního (28. 9. 2017) krásného svátečního podzimního dne, absolutního bezvětří a vyrazil (jako za starých časů s ornitologem panem Václavem Boškem) chytat a kroužkovat dravce na výra. To je však už 28 let, co jsem s tímto předním kroužkovatelem Národního muzea Praha a bývalým zaměstnancem Škodových závodů Plzeň jezdil chytat a kroužkovat ptáky téměř sedm dní v týdnu. J Tenkrát se ovšem za ptáky jezdilo vlakem, nebyly mobilní telefony ani žádná záchranná stanice živočichů, sítě si pletl pan Bošek sám a vycpaného výra jsme si půjčovali z kabinetu Gymnázia na Mikulášském náměstí. J

Zpět k dnešnímu odpoledni.

Věci na stanici jsem si vyřídil dopoledne a kolem 14. hodiny jsem už natahoval speciální ornitologickou síť na strništi u Letkova. Vycpaného výra máme už vlastního, sítě kupuji z materiálu, o kterém se nám tenkrát ani nezdálo, lehounké teleskopické duralové tyče a na lokalitu jsem si dojel pěkně autem. Místo pana Boška jsem byl dnes já a místo mě přijela s mámou mi pomoci sbalit sítě malá Hanča J.

Za necelé tři hodiny jsem chytil dvě poštolky obecné a dvě káně lesní. Parádní akce a krása, kdy jsem si osvěžil věci a fígle z doby již dávno minulé.  Navíc jedna z odchycených poštolek už kroužek měla a podle čísla jsem zjistil, že je to náš loňský případ. Přesněji řečeno poštolku, kterou jsem dnes chytil a kontroloval, nám 18. 6. 2016 předával pan Pavel Hejduk, který ji našel a odchytil jako čerstvě vyvedené (nelétavé) mládě mezi auty v Plzni na Borech v Nerudově ulici.  My jsme ji pak ze stanice v Plzni – Doubravce vypustili 15. 7. 2016 a dnes jsme se opět potkali. Jsem rád, že jsem dnes na ptáky vyrazil a zároveň získal cennou informaci o tom, že naši pacienti žijí a mají se dobře (viz přiložené foto).

Na fotografii:

Ornitolog pan Václav Bošek a adept Karel Makoň před 29 lety na dravcích u Červeného Hrádku.

Ornitolog Karel Makoň a Hanička Makoňová dnes s kroužkovanou poštolkou (číslo kroužku ES 40114) z roku 2016 a při kroužkování na strništi u Letkova.

Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)