18.6.2018 Lomanský dub

Padl další mohykán.

Minulý týden v úterý 12. 6. 2018 kousek od obce Lomany nedaleko Plas na Plzni severu padl jeden z posledních mohykánů a svědků časů dávno minulých. Stalo se tak těsně před polednem, kdy za úplného bezvětří pod vlastní tíhou a možná za přispění předešlého deště se pro nás smrtelníky zcela nečekaně zřítil k zemi. Řeč je o 700 let starém dubu letním, který údajně pamatoval i Jana Žižku z Trocnova, táhnoucího se svým vojskem na Plasy.

Od té doby se na padlý dub chodí dívat stovky lidí, není moment, aby tam nikdo nebyl, a vše má hodně zvláštní atmosféru. Někteří přicházejí ze zvědavosti, jiní ze zájmu, ale hlavně hodně lidí se jde s tímto starým známým rozloučit. Neméně výrazná je i diskuse co s torzem památkově chráněného dubu bude dál. Ve hře je konzervace a muzeum v Plasích či další projekty.

Vy se na tento dub ještě jako stojící můžete podívat na našem dalším klipu z našeho výukového materiálu „Co se děje kolem nás...? .

Klip najdete na tomto odkazu:  https://youtu.be/YSTbKTbBTfA

Kamera a střih Vladimír Nový, hudba Varhan Orchestrovič Bauer,
scénář a režie Karel Makoň.

Další informace na fotografiích a ve zprávě od paní Jiřiny Hepové.
Děkujeme

S úctou

PS:Osobně si myslím, že by bylo nejlepší strom nechat „dožít“ přímo na místě. I přesto, že celý vnitřek byl vlastně ztrouchnivělý a kmen s korunou se zřítil k zemi, tak strom stále žije. Je to živá hmota plná hmyzu, hub a dalších organizmů, která bude fungovat a zpracovávat hmotu stromu ještě mnoho let. Ve finále by tak dub vrátil do půdy i to, co si za ta léta z půdy vyčerpal a mohl být třeba živnou půdou pro nějakého dalšího mohykána, který tam roste z jeho žaludů.  A tím se nám celý kruh pěkně uzavírá přímo na místě, kde teď leží Žižkův dub - dominanta Loman.