6.6.2017 Jeřáb popelavý

Pozor, otevřeno v novém okně. TiskEmail

TISKOVÁ  ZPRÁVA

Název - téma:

Záchrana vzácného mláděte jeřába popelavého.

Ze dne:

5. a 6.6. 2017

Místo konání:

ZSŽ Plzeň – ZOO Ohrada Hluboká

Vlastní zpráva:

Mládě velice vzácného a kriticky ohroženého jeřába popelavého nám dovezli včera            (5. 6. 2017) do Záchranné stanice živočichů Plzeň s tím, že už se o něj doma starají tři týdny.

Původně prý bylo hodně čerstvě vylíhlé mládě sebráno od rodičů na mokřadu v lese někde u Rozvadova.

Podrobnosti nálezu jsou zastřeny tajemstvím, a co se vlastně na místě samém odehrálo, nikdo přesně neví. Anonymní nálezce mládě původně na lokalitě nechal, ale to ztracené a dezorientované, bez rodičů (kteří v rámci rušivé stavební činnosti se na lokalitu nevrátili), chodilo údajně za bagrem. Proto ho také nálezce večer odnesl domů, kde si dohledal o jaký druh se jedná a jak se o něj má starat.

Proč se však na lokalitě s výskytem kriticky ohroženého druhu jeřába popelavého vlastně teď v hnízdní sezóně bagrovalo a kdo, jsem se bohužel nedozvěděl!

Dalším problémem je skutečnost, že nálezce ihned po nálezu mláděte nekontaktoval místně příslušnou záchrannou stanici živočichů ani příslušné orgány ochrany přírody. Mládě si odnesl domů a ozval se až po třech týdnech.

U jeřábů je totiž známá velice silná vazba jak na rodiče, tak i toho, kdo jim zasáhne do vývoje. V tomto případě si místo svého druhu vtiskl do paměti člověka, a to je obrovským problémem! V důsledku této fixace pak je takto uměle odchovaný jeřáb nejenom bez možnosti návratu do volné přírody, ale i nepoužitelný do dalšího chovu či k rozmnožování!

Takže od samého začátku jedna chyba za druhou a o tom, že bylo mládě nálezcem vlastně zachráněno, nelze ani uvažovat! Celé je to na pokutu, od bagrování až po „záchranu“!

Každopádně jsme mládě převzali a začala mašinerie shánění informací a kontaktů. Přes krajský úřad a koordinátorku ochrany a výzkumu jeřábů v ČR, po domluvě s kolegy v ZOO Ohrada Hluboká, jsme pak rozhodli, že mládě obratem odvezeme právě do ZOO Ohrada, kde letos jejich mateřský pár vyseděl a vodí dvě mláďata. Je to jediná cesta jak se pokusit mládě vrátit ke svému druhu, tak aby se využilo alespoň v dalším chovu či nějakém záchranném programu.

Předání mladého jeřába proběhlo dnes 6.6. 2017 v 11:00 hodin dopoledne.

Komunikace mláděte i případného adoptivního páru nás příjemně překvapila, i když adopce u jeřábů popelavých je velice problematická a vůbec se neví, jak by ve finále dopadla. Jeřábi totiž na rozdíl od čápů nejsou úplně tolerantní adoptivní rodiče, a byť okamžitě na hlas mláděte reagovali, tak není vyloučeno, že po odstranění pletivového plotu ho následně z výběhu vyštípou nebo přímo uklovají.

Další osud mladého jeřába je teď plně v rukách zoologů a ošetřovatelů ze ZOO Ohrada. Věříme, že se alespoň část chyb podaří napravit, a že mládě nebude úplně ztraceno.

Děkuji všem kolegům a lidem, kteří se do akce zapojili.

Na fotografii:

Na fotografiích vidíte jak předání mladého jeřába do ZOO Ohrada, tak několik fotografií od Bohumila Máška, který ho u nás na stanici pohotově nafotografoval.


Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)