13.7.2017 Kalou ušatý Uherce

Pozor, otevřeno v novém okně. TiskEmail

Odchyt ptáků v průmyslových halách řešíme každým rokem čím dál častěji. Nejvíce jezdíme chytat kalouse ušaté, sovy pálené či puštíky, kteří do haly ze zvědavosti zalétnou, nebo jsou nechtěně dovezeny se zbožím či materiálem v kontejneru či na korbě nákladního auta. Z dravců pak při lovu potravy (vrabců, jiřiček, holubů) omylem vlétne do haly i krahujec obecný, jestřáb lesní anebo poštolka. Zatímco v minulosti byla nezvaná návštěva ve výrobní či průmyslové hale vzácností, dnes je to o 100% více a bude to přibývat.

Není se čemu divit, jelikož obřích průmyslových hal v krajině přibývá takovým tempem, že za chvilku, když budeme chtít jít chytat a kroužkovat dravce či sovy, tak si budeme muset domluvit vstup do nějakého průmyslového parku.

Vždyť jenom k dnešnímu dni jsme chytali už snad ve všech větších průmyslových zónách, halách a parcích, které v kraji máme. Stříbro, Kladruby, Nýřany, Uherce, Volduchy, Chlumčany, Blížejov, Borská pole, Plzeň atd.

Ve čtvrtek 13. 7. 2017 jsme s kolegou ornitologem Davidem Melicharem (na fotografiích) společně zasahovali v nově stavěném průmyslovém komplexu u obce Úherce. Tady podle místních dělníků tři dny uvnitř obří haly létala středně velká sova.

Ve skutečnosti se jednalo o samici kalouse ušatého, který do haly zaletěl pravděpodobně omylem, a to buď za potravou, nebo ze zvědavosti. Každopádně 90% ptáků uvnitř budovy pak není schopno najít cestu ven a jejich příběhy končí buď úplným vyčerpáním, nebo úhynem.

Pokud tedy někdo z dělníků či vedení firmy případ nenahlásí a nepožádá nás o odchyt.
Naštěstí se vždycky někdo najde a pomůže nám nejenom se vstupem do objektu ale i samotným odchytem.

Více na přiložených fotografiích.
Na fotografiích ornitolog David Melichar