31.10.2017 Zaseknutá sýkora

Pozor, otevřeno v novém okně. TiskEmail

TISKOVÁ  ZPRÁVA

Název - téma:

Zaseknutá sýkora.

Ze dne:

31. 10. 2017

Místo konání:

Vejprnice

Vlastní zpráva:

Je středa 31. 10. 2017 odpoledne a v telefonu mi starší paní z Vejprnic popisuje: „Naše holka, která se vracela domů od vlaku z místní železniční zastávky, si všimla, že tam v zábradlí u kolejí je zaseknutá asi sýkorka. My se bojíme ji vyndat, abychom jí ještě více neublížili.“ Beru si na paní telefonní číslo a adresu a zhruba za hodinu jsem na místě.

Pravděpodobně sýkora koňadra hledala nějakou dutinu na nocování či okukovala nějaký nový prostor k hnízdění na následující sezónu, anebo ji „honila mlsná“ a v díře hledala schovaný hmyz. Každopádně vlezla do díry zvětralého betonového sloupku, zapadla za trubku od zábradlí a nemohla se dostat ven.  Přesněji, co bylo opravdovým důvodem, že po zobáku skočila do tohoto stísněného prostoru, se asi nedozvíme, ale zcela jistě vím, že se pak nějak nešťastně otočila, přiskřípla, zasekla a nedokázala se dostat ven.

Na řadu tedy musel přijít majzlík a kladivo. Lehce jsem oťukal zvětralý beton, přihnul ocelový drát a opatrně pohnul s rourou zábradlí. Sýkoru jsem pak vytáhl celou pocuchanou a naštvanou z díry ven. Na místě však neletěla, a tak jsem ji raději odvezl do nedalekého lesa. Cestou se v plátěném pytlíku naštěstí vzpamatovala, a pak mi frnkla tak rychle, že jsem ji nestihl ani vyfotit.

Na fotografii:

Sýkora koňadra uvězněná v betonovém sloupku u železniční zastávky Vejprnice.

Nálezkyně a oznamovatelka mamka s dcerou, rovněž z Vejprnic.


Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)