22.2.2019 Hnízdo čápa bílého Nové Hrady

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň

Název: Nové Hrady – hnízdo čápa bílého
 
Dne: 22. 2. 2019
 
Místo: Plzeň a okolí
 
Vlastní zpráva:
Doslova na poslední chvíli jsme v součinnosti s městem Nové Hrady, příslušným odborem životního prostředí, vlastníkem nemovitosti a souhlasem Jihočeského krajského úřadu realizovali nezbytně nutnou stabilizaci hnízda čápa bílého v Nových Hradech.
Obrovské hnízdo si čápi za několik let postavili na speciálně vyrobené hnízdní podložce na dnes již nefunkčním komíně bývalého zahradnictví. Ta však byla vyrobena z nevhodného materiálu, a tak stojiny z pásového železa hmotnost hnízda tak tak udržely.  
 
Proto na žádost města Nové Hrady jsme téměř okamžitě začali věc operativně řešit. Když jsem viděl fotografie vyhnuté hnízdní podložky, bylo mi jasné, že další sezonu už tohle hnízdo opravdu nedá. Pokud by čápi přistavěli a zapršelo do toho, tak by to spadlo i s kusem komína a třeba i s čápy, už teď se divím, že to tam ještě je.
 
Město zajistilo plošinu, přístup na pozemek a v pátek 22. 2. 2019 dopoledne jsme se všichni u hnízda potkali. Bylo to náročné, horní třetina hnízda byla zmrzlá a tvrdá jako kámen. Hnízdo jsme museli z plošiny opatrně rozebírat rukama. Doslova klacek po klacku jsme shazovali dolů, tak aby se celá podložka nevyhnula a nespadla. Copak klacky kolem zetlelého středu se rozebrat podařilo vcelku snáze, ale těžký a vodou nasycený korpus zmrzlého hnízda jsme rozbourat nemohli. Navíc vše komplikoval havarijní stav hnízdní podložky. Než jsme hnízdo rozebrali, odklonila se hnízdní podložka od hrany komína o dalších minimálně 20 cm. Celé se to neuvěřitelně kývalo, a to jsme to rozebírali klacek po klacku. Nakonec jsme hnízdo museli prosolit kuchyňskou solí a opatrně odebrat spodní část, která nebyla naštěstí tak zmrzlá.  Vytvořením jakéhosi jehlanu stojícího na špičce se nám nakonec podařilo zmrzlý kus hnízda překlopit a shodit tam, kam jsme potřebovali. 
 
Následovalo odříznutí vylomené a kývající se kovové konstrukce a její spuštění na zem, kde po menší úpravě posloužila jako podložka pod nové hnízdo. Zároveň jsme zařízli na komíně původní stojiny a podložku posadili přímo na betonovou hlavu komína.
 
Mezitím dole na zemi na roštu vznikalo nové hnízdo čápa. To celé se pak vytáhlo zpět na komín a přichytilo pevně k původní obruči kolem komína.
 
Zhruba za tři hodiny byla hnízdní podložka i s novým hnízdním základem zpět na komíně. Teď už je vše připravené, bezpečné a čápi se mohou na komín do zahradnictví zase vrátit.
 
Děkuji všem, co nám s akcí pomohli. Za DES OP Václav Kural st., Miloš Paisker st. a kolega Petr Jindra. Děkuji panu plošináři „Bohdanovi“ a hlavně pak městu Nové Hrady, panu Zdeňku Vaňkovi, pověřenému starostou města Mgr. Vladimírem Hokrem.