28.9.2019 Hnízdo čápů b. Horažďovice

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň

28. 9. 2019
 
Úprava hnízda čápů v Horažďovicích /KT/
V sobotu 28. 9. 2019 od 8:00 hod. jsme spolu s profesionálními hasiči HZS PK stanice Horažďovice v rámci projektu druhové ochrany, koordinovaného Plzeňským krajským úřadem, snížili a odlehčili další hnízdo čápa bílého na komíně v Horažďovicích.
 
Akce byla velice logisticky náročná, a tak nám pomáhali i strážníci místní městské policie, kteří po celou dobu, co jsme hnízdo snižovali, řídili dopravu na poměrně frekventované komunikaci.
 
Hnízdo na komíně bývalého pivovaru jsme v Horažďovicích snižovali za posledních dvacet pět let naší činnosti již podruhé. Vždy se jednalo o akci, která se neobešla bez technické podpory profesionálních hasičů a jejich vysokozdvižné techniky. Navíc komín s hnízdem se nachází u objektu v zástavbě hned vedle rušné silnice, a tak se vše musí realizovat s maximální opatrností a rozmyslem.
 
Do pracovního koše vysokozdvižné plošiny jsem šel tentokrát s kolegou Jiřím Segečem, a byť se to ze země nezdá, hnízdo bylo vysoké a je velice těžké, komín rovněž vysoký, a tak při ubourávání jednotlivých vrstev hnízdo docela pracuje a kýve se. Nelze tedy do hnízda příliš mlátit lopatou a ani si ho přitahovat ohnutými vidlemi.  Vše se musí bourat v ose komína a rozebírat rukama. Navíc pod komínem je tašková střecha budovy, a tak jsme hnízdo postupně rozebírali a shazovali kousek po kousku, klacek po klacku rukama.
 
Když už jsme byli téměř u konce, tak jsem při dorovnávání horní hrany hnízda a začišťování krajů nevědomky rýčem rýpl přímo do vosího hnízda. Upozorňuji, že za svou kariéru v DES OP, a že čapí hnízda udržujeme a upravujeme již od roku 1996 a udělal jsem jich cca 300 po celé republice, se mi ještě nikdy nestalo, abych kdy na vosy v hnízdě čápů bílých narazil!
 
Takže na komíně v Horažďovicích, kde je to samo o sobě již dost složité a jak se říká „přes ruku“, to mé první vosí hnízdo tentokrát bylo.
 
Nemusím vám asi vyprávět, kolik žihadel jsme s kolegou J. Segečem dostali, než jsme se s hasičem obsluhujícím plošinu a náš koš od hnízda vzdálili. Navíc bylo třeba hnízdo rychle zarovnat a práci dokončit, přičemž jediné naše štěstí bylo, že vosy nebyly v tuto dobu zas až tak ve formě a jedovaté. Na druhou stranu, žihadla však rozdávaly statečně, a to i přes rukávy mé pracovní mikiny. O odkrytém obličeji a holé hlavě pod pracovní přilbou pak nemluvě. Naštěstí jsme už na hnízdě končili a ani jeden z nás není na vosí štípnutí alergický, takže jsme ani moc neotekli.
 
Snížení hnízda i s úklidem střechy, čištěním okapu a odvozem hnízdního materiálu nám trvalo do 11:30 hod. Čápi mohou na komíně dál hnízdit. Děkuji za pomoc i podporu všem zúčastněným, zejména pak hasičům a strážníkům z Horažďovic.

PS: Zároveň děkuji i všem, co se ozvali na mou předposlední výzvu o spolupráci a pomoc při komunikaci kolegů na FB. Psala mi Markéta Němcová, že se ozvalo poměrně hodně lidí a že už věci řeší a spolupráce funguje. Takže děkuji i Vám!!!