27.10.2019 Míra se konečně ozval!!!

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň

27. 10. 2019
 
Míra se konečně ozval!
Pro ty, co sledují putování námi vysílačkou vybavených čápů bílých,  mám potěšující zprávu od Bohumila Máška, který je každý den bedlivě sleduje. 
 
Po několika týdnech se konečně přihlásil Míra z Mirošova.
Letošní mládě čápa bílého označené vysílačkou (batůžkem) a vypuštěné 11. 7. 2019 na Tachovsku se konečně ozvalo z afrického Čadu.

Poslední zprávu o Mírovi jsme dostali 25. 8. 2019 a byla z lokality Izrael kousek od Egypta a Saudské Arábie. Tady se nám Míra ztratil ze signálu a ozval se až po dvou měsících na den přesně, a to 25. 10. 2019. Chybějící data se doplnila a vše nasvědčuje tomu, že se spolu s ostatními čápy zdržuje v Čadu kolem města Oum Hadjer, Zoer a Matadjana. Zpráva přišla v momentě, kdy se čáp dostal ve správný okamžik na správné místo pokrytí, a data mohla být odeslána. Na celkové mapě Afriky je pak Míra kousek pod Edou, který se stále hlásí z lokality bezejmenných řek nad městem Matadjana rovněž v Čadu.

Eda se nám ze signálu ztratil a přestal se hlásit 23. 8. Následně se ozval z lokality, kde se občas zahlásí i dnes. Podrobnosti najdete na přiložené mapě.

Jinak Eda je sourozenec Arnošta, který je stále v Ptačím parku u Pasova a využívá pohostinnosti německých kolegů.

Pro oživení, Eda i Arnošt jsou sourozenci vylíhlí v líhni z vajec sundaných z hnízda 18. 4. 2019 v Nalžovských Horách (KT). I přesto, že oba ptáci jsou z jednoho hnízda a dokonce byli i následně adoptováni do hnízda jiného, a to 9. 6. 2019 v Chodové Plané (TC), chovají se každý jinak. Zatímco Eda je už v Africe na zimovišti, tak Arnošt se pleská kousek od české hranice v Německu.

Více na mapách od Bohumila Máška a přiložených fotografiích.

Vysílačka pro Míru, na fotografii Dušan Rak, Luboš Peške při osazování batůžku na ZSŽ v Plzni.

Vypouštění Míry z Mirošova s batůžkem na Tachovsku u Hlinného 11. 7. 2019.

Eda a Arnošt ještě ve vejci na hnízdě v Nalžovských Horách 18. 4. 2019.

Eda a Arnošt na ZSŽ Plzeň před adopcí spolu s třetím sourozencem, rovněž vylíhlém z vejce zajištěného na hnízdě v Nalžovských Horách (KT).

Adopce Edy a Arnošta na hnízdo v Chodové Plané (TC) v areálu pana Václava Marka.