7.3.2020 Ťuhýk šedý

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň

7. 3. 2020
 
Ťuhýk šedý - černobílý krasavec.
Ve čtvrtek 5. 3. 2020 zachraňoval záchranář Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Jaroslav Hruška (ČSOP Plzeňsko) v místě svého bydliště na Manětínsku zajímavého ptačího pacienta. Jednalo se o ťuhýka šedého, méně známého a o to více zajímavého pěvce z čeledi  ťuhýkovitých. Tento černobílý krasavec u nás hlavně zimuje a můžeme ho zahlédnout sedět na špici křovisek u méně frekventovaných silnic, v polních remízech či na vyvýšených místech typu dřevěných telegrafních sloupů v otevřené krajině.

Ťuhýk šedý u nás hnízdí sporadicky, a tak z jara a v létě ho málokdy uvidíme. Loví a konzumuje hlavně hmyz, menší obratlovce a v zimě pak zejména myši (hraboše). Ťuhýk, jak je vidět na rukou Hany Makoňové (která ťuhýka ošetřovala a „vyhrála“ k držení při fotografování), má velice ostrý zobák, který se nebojí používat nejenom při lovu potravy, ale i při ošetření křídla a manipulaci.

Tento krasavec byl nalezen u obce Stvolny sražený autem a podle toho, jak se zranění podaří vyléčit, bude následně buď vrácen zpět do volné přírody a nebo zůstane v nějakém reprodukčním či expozičním chovu jiné záchranné stanice či  ZOO.

Jelikož se opravdu jedná o krasavce, nechali jsme pro Vás Taťánou Typltovou nafotografovat tematicky zaměřenou minisérii fotografií od ťuhýky tolik oblíbeného šípkového keře, přes nebezpečí v podobě silničního provozu až po ošetření poraněného křídla. Více na přiložených fotografiích.