12.7.2020 Z provozního deníku - odchovy

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň

12. 7. 2020 
 
Z provozního deníku ZSŽ Plzeň – odchovy.
Zatímco někteří z nás operují hlavně v terénu a vídáte je na fotografiích častěji, jsou mezi námi i tací, kteří se věnují neméně důležitým věcem, ale přitom nejsou tak vidět. Je to nemalá skupina lidí, přičemž někteří z nich pro záchrannou stanici živočichů, náš spolek či ochranu přírody pracují již několik let.  Mezi ně jednoznačně patří například i ti, kteří se o své zvířecí svěřence starají doma nebo i při svém civilním zaměstnání. I oni jsou teď v jednom kole a jsou důležitou součástí našeho spolku.
 
Veverky - Olga Štěpánková
Již několik let se věnuje hlavně veverkám, každý rok odchovává mláďata ze zničených hnízd či poraněná veverčata. Jenom za letošní rok už odchovala a vrátila zpět do volné přírody 12 mláďat, přičemž některá piplala od pár centimetrů velkých slepých mrňat. Odchovat mládě veverky není žádná legrace, pominu-li skutečnost, že mláďata nesmějí prochladnout a stále se musí držet v teple, tak i samotné krmení vyžaduje určité znalosti a zručnost. Navíc některé veverky se k nám do stanice dostanou v kritickém zdravotním stavu, a tak vyžadují 24 hodinovou péči a individuální přístup. V reálu se pak jedná o desítky hodin a máte-li doma současně hned veverek několik, tak je to opravdu fuška. Olině veverky jdou, hlavně díky individuálnímu přístupu a zkušenostem, které s nimi má. Pravda, sladit evidenci pacientů s jejich jmény mi někdy dělá problémy, ale na druhou stranu když pak vidím ve venkovní voliéře běhat Miki, Kiki, Maxe, Lukiho spolu s Viktorkou, Sofinkou, Fifi, Kukim a Lusi, tak jsem rád, že Olina se o veverky stará od „A“ až po „Z“ aniž by mě k tomu jakkoliv potřebovala.

Ptáčata - Dominika Lokingová
Letošní sezonu nezahájila příliš šťastně.  Po plánované operaci páteře je již měsíc v domácí léčbě. Pohybově toho ještě moc nezvládá, ale pilně cvičí a rozcvičuje se při odchovu ptačích mláďat. Začalo to hnízdem rehků, pokračovalo stehlíky, sýkorou, pěnkavou, pěti vlaštovkami a dalším hnízdem čerstvě vylíhnutých rehků a vrabců domácích.
Odchov ptačích mláďat je snad ještě náročnější než odchov veverek. Zatímco veverky vcelku nenápadně nosí Olina ve speciální dámské kabelce, tak s plastovou přepravkou ukřičených mláďat jen tak někam nedojdete, natož abyste je někam nenápadně pronesli, jeli s nimi tramvají a nakupovali. A tak ve finále Dominiky neschopenka nám i ptáčatům přišla vhod, ono za plného provozu piplat teprve několik hodin stará mláďata rehků, kterým rodiče zabila domácí kočka, není vůbec snadné. Proto se všichni pak snažíme působit i preventivně a celkově brát do stanice co nejméně mláďat.

Vše je o přístupu a hlavně čase.
Každý z nás umí něco jiného a každý se v našem spolku věnuje trochu jiné oblasti. Ten leze na hnízda, ten kroužkuje, ta se stará o zvířecí pacienty, další operuje či líhne vejce. Ten umí na počítači, ten s fotoaparátem či kamerou, ten píše, tak kontroluje texty. Ten chytne labuť, ten sníží hnízdo čápa, hloubí tůně pro žáby, seká rákos v rezervaci. Někdo dělá ekologickou výchovu a vede děti, jiný zvedá telefony a převáží zvířecí pacienty či provozuje odloučené pracoviště. Každý se věnuje něčemu jinému a třeba i v jiném koutě kraje, ale všechny nás spojuje Dobrovolný ekologický spolek – ochrana ptactva a Záchranná stanice živočichů Plzeň. Spolek, který již 26 let funguje na území Plzeňského kraje a v jehož řadách najdete desítky dobrovolníků, členů a přátel.
 
Nelze je zde však všechny vyjmenovat, ale určitě je znáte z fotografií či tiskových zpráv nebo samotného terénu.  Jsem rád, že mám kolem sebe takové lidi a že se na ně mohu spolehnut. Protože, jak říká klasik, není ani tak důležité, jak velkou věc děláte, ale jak ji děláte. U práce se zvířaty, v ochraně přírody, ale i v samotném životě to pak platí dvojnásob. Vše co děláte, je totiž hlavně o přístupu, zodpovědnosti a čase, který jste ochotni tomu věnovat. A to je to, co pak věci, lidi i náš spolek posouvá dál a dopředu.
 
Děkuji všem, co vědí, o čem píši, děkuji všem, co pro nás pracují, co nás sledují a spolupodílejí se na naší činnosti.  Děkuji.

Odchyt nevzletného mláděte poštolky obecné na náměstí Republiky v Plzni u kostela sv. Bartoloměje. Pokud by se podobná situace přihodila na kraji lesa, v parku či mimo zástavbu, zcela určitě by stačilo mládě pouze vysadit do koruny stromu.

Dramatický odchyt zatoulaného káčete v odtokové šachtě labyrintu plzeňského podzemí.

Návrat k poněkud barevně odlišné matce a namíchaným sourozencům J.
Plzeň – Mlýnská strouha.

Jedno z posledního letošního kroužkování motáků pochopů.
Na fotografii pan Bohouš Andrle  (v modrém tričku) a jeho kamarád z Krtína.