Tiskové zprávy

11.5.2021 Velká fotoreportáž z kroužkování orlů mořských

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
11. 5. 2021
 
Velká fotoreportáž z monitoringu hnízd a kroužkování orlů mořských.


V průběhu posledního dvou týdnů jsme provedli kontrolu většiny námi dlouhodobě sledovaných a monitorovaných hnízd orlů mořských. Krom obsazenosti jednotlivých lokalit a evidování počtu hnízdících párů kroužkujeme i letošní mláďata a zároveň odebíráme genetický materiál do našeho registru.
Sledování populace orla mořského na území Plzeňského kraje se věnujeme v rámci činnosti DES OP a projektu druhové ochrany již od roku 2007. Naše první mládě orla mořského jsme kroužkovali 9. 5. 2010 na Tachovsku, přičemž naše první hnízdo jsme potvrdili už v roce 2007. Za tu dobu jsme k dnešnímu dni okroužkovali, evidovali a odečetli celkem 93 kroužkovaných orlů mořských!
Krom značení orlů speciálními barevnými odečítacími kroužky (Kroužkovací stanice Národního muzea Praha) odebíráme již od roku 2010 i genetické vzorky, zejména u kroužkovaných mláďat.
Jedno vytržené peříčko s kapkou krve nám pak pomáhá jak při sledování genetiky populace, tak prokazování rodičovství, příbuznosti a hlavně pak i při vyšetřování nelegálního usmrcování a otrav těchto králů nebes. Právě na hnízdech zajištěné genetické vzorky hrají svou důležitou roli i v případu letošní otravy orlů mořských u Velkého Boru na Klatovsku. V současné době genetická laboratoř GENOMIA s.r.o. analyzuje a porovnává vzorky jak ze čtyř otrávených samic, tak mláďat kroužkovaných na nejblíže prokázaných hnízdech v letech předešlých. Už dnes díky tomu víme to, o čem se nám donedávna ani nesnilo. Po dohodě s laboratoří bychom rádi zpracovali všechny vzorky, které za ta léta máme.
Osobně si nemyslím, že by tento krok nějak výrazně přispěl k odhalení pachatele z Velkého Boru, či znovuotevření již policií (před nedávnem) odloženého a uzavřeného vyšetřování případu z Velkého Boru, ale na druhou stranu jsme a budeme díky podrobné DNA analýze schopni mnohem přesněji definovat k  jak velkému škodlivému zásahu a škodě v populaci zvláště chráněného živočicha ve skutečnosti došlo. Navíc propojením DNA a ornitologických kroužků pak máme mnohem větší přehled a více informací o sledovaném druhu, které lze rovněž při vyšetřování velmi dobře použít!
 
Více už z letošního kroužkování mláďat a monitoringu hnízd orlů mořských na území Plzeňského kraje. Foto: Archiv DES OP   (R. Košanová, K. Makoň, H. Makoňová, M. Paisker, J. Segeč).