TISKOVÁ ZPRÁVA
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
24.7. 2024
Slavnostní zahájení stavby
Primátor města Plzně Roman Zarzycký, hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, náměstek primátora pro životní prostředí a dopravu Aleš Tolar, náměstek ministra životního prostředí Eduard Levý, starosta MO Plzeň 4 – Tomáš Soukup, realizátor stavby Metrostav DIZ Jaroslav Matějka, za NADACI ČEZ Eva Mayerová a podporovatel DES OP plastický chirurg Tomáš Kydlíček.
Tento pro nás a naši činnost důležitý moment je po třiceti letech fungování Dobrovolného ekologického spolku – ochrany ptactva a provozování Záchranné stanice živočichů Plzeň zásadním a zlomovým okamžikem.
Symbolickým poklepáním na „Základní kámen“ byla ve středu 24.7. 2024 krátce po desáté hodině slavnostně zahájena „Celková rekonstrukce, modernizace a rozšíření Záchranné stanice živočichů Plzeň“.
I přesto, že řešitelem a konečným investorem záměru je Dobrovolný ekologický spolek – ochrana ptactva (DES OP), tak se jedná o projekt realizovaný a financovaný hlavně Městem Plzní, a to za přímé finanční podpory Plzeňského kraje, spolufinancovaný z fondů EU prostřednictvím SFŽP – MŽP ČR.
Projekt, o kterém se začalo mluvit již před čtyřmi roky a na kterém pracuje několik desítek lidí, subjektů, úřadů a organizací.
Projekt, jehož schválení a žádosti o podporu muselo několikrát projít přes Radu a Zastupitelstvo města Plzně.
Projekt, jehož spolufinancování a podporu schvalovala komise Ministerstva životního prostředí ČR a Státního fondu životního prostředí i radní a zastupitelé Plzeňského kraje.
Projekt, na kterém se již třetím rokem spolupodílí desítky dobrovolníků, dárců, přátel a firem.
Projekt, který věříme, že spojuje veřejnost, lidi i politiky napříč politickým spektrem bez rozdílu, která politická reprezentace momentálně vládne.
Jsme rádi a velice si vážíme skutečnosti, že právě my můžeme u tohoto pro nás a náš spolek klíčového historického okamžiku být.
Jsme rádi, že na středeční slavnostní setkání přišla i část těch, kteří nám pomáhají, podporují nás i naši činnost a že na akci panovala opravdu přátelská, přející a pohodová atmosféra. Ta je patrná i z přiložených fotografií a většiny reakcí, které jsme po její realizaci obdrželi.
Velice si vážíme toho, že i v době dovolených a prázdnin přišlo přes šedesát s námi sympatizujících lidí a přátel, přičemž věříme, že se všemi a i s těmi, co přijít nemohli, se potkáme nejpozději za dva roky při slavnostním otevření nového a jednoho z nejmodernějších léčebných zařízení v ČR!
A jelikož je to celé nejenom pro DES OP ale i mou osobu zásadní událost, je i tato tisková zpráva ještě obsáhlejší než všechny ty předešlé.
Když jsem v roce 1992 zakládal tehdy se skupinou přátel, ornitologů a nadšenců Dobrovolný ekologický spolek – ochrana ptactva (DES OP), bylo to už od samého začátku hlavně kvůli tomu, abychom mohli v Plzni a pro Plzeň i její sousední okresy (PM, PS, PJ) postavit „Záchrannou stanici ptactva“.
V tu dobu byl primátorem města Plzně Zdeněk Mraček a jeho rezortním náměstkem Ctibor Fojtíček. Ten už tenkrát přiznával, že ošetřování poraněných volně žijících zvířat by nechával na přírodě, a jak teď vtipně a pohotově poznamenal u základního kamene: „Má jediná zásluha na tom všem, co tady vzniklo, je ta, že jsem tenkrát toho ambiciózního mladíka s jeho záměrem nevyhodil!“ A hned druhou větou dodal: „ Víte, já nejsem úplně příznivec zachraňování zvířat, ale když vidím, kolik lidí ten váš spolek dal dohromady a co prospěšné práce jste všichni udělali, tak mě to těší a jsem rád, že u toho mohu být také.“
Čas běžel a po ničivých povodních v srpnu roku 2002, kdy jsem první tři nejhorší dny a noci strávil po boku tehdejšího primátora Jiřího Šnebergra, kterému jsem dělal osobního řidiče a vozil ho služebním zásahovým vozidlem DES OP, si našeho spolku a jeho fungování všiml tehdejší zastupitel, následně předseda představenstva Plzeňské Teplárenské a člověk, který vždy pro ochranu přírody a zvířat hodně udělal, pan Roman Jurečko. Ten byl také jeden z prvních, který o záměru a nutnosti modernizace dosluhujícího léčebného zařízení věděl, a se kterým jsem náš záměr zhruba před pěti lety začal řešit.
Po volbách, v roce 2022 kdy se stal rezortním náměstkem primátora města Plzně pro životní prostředí a dopravu Aleš Tolar, vypisuje Ministerstvo životního prostředí ČR příslušnou výzvu a dotační titul s možností získání evropských dotací. Do 31.10.2023 je třeba téměř okamžitě odevzdat hotovou projektovou dokumentaci s rozpočtem, včetně platného stavebního povolení. Rychlost, jakou nabrala příprava celého projektu na obrátkách, byla obrovská a nebýt pana náměstka Tolara a vedení města, potažmo Rady a Zastupitelů města Plzně, tak jsme to nestihli! Proto také při slavnostním zahájení stavby neskrýval Aleš Tolar svou upřímnou a nefalšovanou radost!