O nás
Naše činnost
DOBROVOLNÝ EKOLOGICKÝ SPOLEK – ochrana ptactva
Provozování záchranné stanice živočichů, zabezpečení chodu léčebného a chovatelského zázemí včetně poskytování odborného servisu
Kromě provozování léčebného zařízení realizujeme i plánované či mimořádné záchranné transfery (přesuny) všech skupin a vývojových stádií volně žijících zvířat.
V rámci celorepublikové Národní sítě záchranných stanic pokrýváme území bývalých okresů Plzeň – město, Plzeň – sever a Domažlic. Dnes podle ORP spravujeme území Plzně, Nýřan, Kralovic, Horšovského Týna a Domažlic.
Projekty druhové ochrany
Do druhové ochrany patří například rekonstrukce a úpravy čapích hnízd, vyvěšování a údržba umělých hnízdních dutin (ptačí budky), úpravy a údržby jednotlivých biotopů, tůně pro obojživelníky, rezervace, VKP, úklidy kostelních zvonic po netopýrech, kroužkování a monitoring volně žijících druhů ptactva a spoluúčast na dalších odborných či vědeckých projektech.
Projekty druhové ochrany realizujeme dle aktuální potřeby na celém území Plzeňského kraje i mimo něj.
Projekty ekologické výchovy
Tyto projekty jsou rovněž realizovány bez územního členění, spíše celoplošně a v rámci celé ČR.
Nadstandardní servis
Naše poslání
Každodenní problémy společného soužití lidí a volně žijících zvířat
Členové organizace se spolu s početnou skupinou dobrovolníků a příznivců činnosti DES OP snaží operativně a pokud možno co nejefektivněji řešit každodenní problémy společného soužití lidí a volně žijících zvířat, ne však zasahovat do přirozeného přírodního vývoje jednotlivých živočišných druhů či přírodních zákonitostí, ale poskytovat pomoc při odstraňování konkrétních nežádoucích následků, zejména lidské činnosti.
Cílem našeho spolku
je nejen odstraňovat již vzniklé konkrétní následky, ale hlavně jim předcházet. Snažíme se svou činností pokud možno minimalizovat negativní civilizační dopady na naši přírodu a živočichy v ní žijící.
Významná část přírodních biotopů je ovlivněna zemědělským a lesnickým způsobem hospodaření i rozvojem průmyslu a jejich dopadem na ekologickou stabilitu krajiny. Současný vývoj naší civilizace sice přináší skvělé perspektivy dalšího ekonomického a technologického růstu, už se ale nemusí ztotožňovat s potřebami přírody jako takové. Proto klademe důraz na nutnost zachování či zkvalitnění jednotlivých biotopů.
Záchranné programy se hlavně zaměřují na územní ochranu druhů živočichů v místě jejich přirozeného výskytu. Tam, kde lidská činnost zasáhla nejrazantněji, vrátit krajině její původní přirozenou tvář.
Zároveň se snažíme informovat a vzdělávat širokou veřejnost, neboť zejména neznalá a neinformovaná lidská společnost často i v dobrém úmyslu škodlivě zasahuje do přírodního systému a rovnováhy.
Ekologická výchova
DES OP je zaměřena hlavně na spolupráci se školami a školkami, mimoškolní výchovu dětí a mládeže, celkovou osvětu, práci s dobrovolníky a ekoporadenství, a tak je také realizována. Důležitý je také vlastní názorný didaktický materiál jako jsou Výukové karty, DVD, Zvířátková pexesa, kartičky se seznamem záchranných stanic v Plzeňském kraji a kontakty na ně.