Tiskové zprávy

3. 9. 2024 K zamyšlení "Dovolená"

TISKOVÁ ZPRÁVA                                                                                                           
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
3. 9. 2024
     
Dovolená u moře a netopýři doma

 
Ještě než se rozjela první etapa „Celkové rekonstrukce, modernizace a rozšíření Záchranné stanice živočichů Plzeň“, krátce poté, co nás zvířecí ombudsman JUDr. Jiří Pospíšil na svých sociálních sítích s dobrým úmyslem vychválil až do nebes a zhruba v polovině sezóny netopýrů, jsem si i já dovolil vzít týden řádné dovolené a s rodinou vyrazil k moři do sousedního Německa.
 
Pobyt na námi oblíbeném ostrově Rujana u Baltského moře s výrazně snesitelnějším klimatem a teplotami, než které panovaly v tu dobu ve vnitrozemí, byl pro nás příjemným vybočením ze stereotypu všedních dní na záchranné stanici živočichů, i když vlastně jen dočasně a do určité míry.
 
 
 
Naše dopolední výprava podél obřích křídových útesů ze starých časů po pestrobarevné kamínkové pláži hučícího Baltu je občas narušena telefonátem z Čech. Kromě běžných případů, řešených zastupujícími kolegy v Plzni, je druhým nejčastějším námětem volání výskyt netopýrů hvízdavých v bytě.
 
Když už asi popáté během dopoledne vysvětluji, že je to určitě nemilé, ale že chyba je hlavně na straně majitele bytu, který neuposlechl naše varování a nezajistil při nočním větrání okna sítěmi proti hmyzu, že by si tedy prvořadě dotyčný vlastník nemovitosti měl najmout a zajistit někoho, kdo to za něj vyřeší, „bouchnou ve mně saze“ a vnitřně bojuji i s tím, tam následně poslat mne zastupující kolegy!
 
Ale ani na tom, až sem, by nebylo nic divného, kdybych při telefonátu s pražským centrálním dispečinkem ZS na téma stížnost na mé nedostatečně empatické chování a řešení problémů netopýrů v jednom z bytů na Lochotíně, jsem nestál na vzdálenost jednoho metru od osamocené divoké labutě.
 
 
 
 
 
A tady se dostávám k jádru věci. Zuřím, hulákám do telefonu a fotím osamocenou labuť, po které stačilo jen sáhnout, a vůbec mi nepřijde divné, že dalších 70 labutí se houpe na moři v bezpečné vzdálenosti zhruba 200 metrů od pobřeží.
 
Koukám na ni, fotím ji ze dvou metrů a vůbec nevidím, že má v zobáku seknutý rybářský dvojháček, navíc kolem spodní čelisti namotaný nějaký vlasec či zbytek silonové sítě!
 
 
 
Prostě se nesoustředím a řeším naprosto zbytečné chyby druhých, a tak až doma při stahování fotografií vidím na monitoru ten dvojháček i s částečnou deformací spodní čelisti!

Jasně, že i tady by byla důležitá prevence a ideálně odstranění příčiny, proč se to stalo, ale na druhou stranu já stál opravdu metr od té labutě a stačilo jen natáhnout ruku a zachránit jí život!  To se však nestalo, a tak pravděpodobně skončí jako labuť, kterou jsem našel o kus dál, nebo  tuleň rovněž z této části pobřeží.
 
 
 
 
 
A proč to vlastně všechno píši?
Protože tahle moje chyba, selhání a celá situace, která mě mrzí a rozčiluje zároveň, je jen důsledek toho, že ve finále za chybu druhých zaplatí někdo úplně jiný a třeba i na druhém konci kontinentu! Přesněji: kdybychom nemuseli na záchranné stanici, a třeba i na dovolené, stále dokola řešit chyby a hloupost druhých, mohli bychom pak efektivně a lépe pomáhat všude tam, kde je to opravdu potřeba!