TISKOVÁ ZPRÁVA
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
1. 12. 2024
Aktuality 12 – čtvrtek, pátek, sobota, neděle…
Mezinárodní konference ochrany genofondů
Ve čtvrtek 28. 11. 2024 se vybraná skupina členů DES OP (Makoň Karel, Zeman Radek, Sokolová Miroslava a Makoňová Hanina ml.) zúčastnila velice zajímavého, již čtvrtého pracovního setkání v ZOO Dvůr Králové, věnovaného telemetrii volně žijících druhů ptáků.
V pozvánce od kolegy Michala Podhrázského, který akci spolu s Ivanem Literákem připravil a pořádal se píše:
Dobrý den,
dovolujeme si Vás pozvat na Mezinárodní konferenci ochrany genofondů - téma sledování ptáků pomocí vysílaček / zpracování dat
termín: 28. - 29. 11. 2024 (začátek 13:00)
místo konání: Safari Park Dvůr Králové, Safari Park Resort,
Konference bude zaměřená na projekty, které využívají ke sledování ptáků vysílačky. Rozebrány budou možnosti použití vysílačů, jejich výhody a úskalí. Součástí konference bude workshop, který se bude zabývat zpracováním získaných dat.
S pozdravem
Mgr. Michal Podhrázský, Ph.D.
Curator of birds, reptiles, amphibians and fish
ZOO Dvůr Králové a.s.
www.zoodvurkralove.cz
I přesto, že jsme jeli pouze na čtvrteční program, zdrželi jsme se i na společnou večeři a neformální diskusi v příjemném prostředí místní restaurace. Do Plzně jsme se pak vrátili až kolem půlnoci, ale vzhledem k tomu, že pouze v bývalém Západočeském kraji jsme od roku 2015, hlavně díky Ivanu Literákovi a spolupráci s VF Brno, vybavili a sledovali přes 70 převážně vzácných dravých ptáků, byla to pro nás další akce s velkým přínosem.
Sekání tůní u svatého Jiří
Díky jim a jejich přesnému popisu události a lokalizaci nálezu se mi pak podařilo kalouse z utrženého rybářského vlasce vysvobodit. Bohužel se ani zdaleka nejedná o ojedinělý případ, kdy se sova nebo dravec při hledání a lovu potravy (prohledávání křovisek podél řek) zachytí o přes větev přehozený a utržený rybářský vlasec s háčkem. Bohužel tato zranění jsou pro ptáky pak většinou hodně devastující a bolestivá, nehledě na to, že pokud je nikdo včas nenajde, tak to končí vyhladověním a obzvláště trýznivým úhynem zvířete.
Náš kalous měl ale štěstí, že si ho rybáři z protějšího břehu všimli, i když jeho zdravotní stav není úplně ideální.