Tiskové zprávy

09.05.09 - Sezóna začala

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Sezóna začala - kroužkování puštíků.

ze dne:

09.05.09

místo konání:

Plzeň - Doubí


vlastní zpráva:

Tento slunečný víkend nám konečně začala kroužkovací sezóna. Již druhý týden objíždíme námi sledovaná hnízdiště sov a prověřujeme úspěšnost jejich hnízdění. Sovy jsou hned po krkavcích a krkavcovitých jedny z prvních, kterým se líhnou mláďata už v průběhu měsíce dubna. Proto právě teď by měla být zejména mláďata výrů velkých na kroužkování v ideálním věku, ale situace je oproti loňskému roku opět poněkud smutná. Objeli jsme zhruba polovinu námi sledovaných hnízdišť a nenašli zatím ani jedno mládě výrů. Přitom máme zjištěno, že ve většině případů snesli vejce a seděli. To samé jsme zaznamenali i v budkách pro sýce rousné. Zatímco v loňském roce jsme již 1. května kroužkovali 4 opeřená mláďata sýců, letos námi pověšené budky zůstaly bez mláďat a neobsazeny.


Proto první letošní mláďata sov jsme kroužkovali až teď s téměř týdenním zpožděním a až při kontrole budek pro puštíky. Celkem tři kuličky v prachovém opeření této u nás běžně se vyskytující sovy jsme zjistili v budce nedaleko Seneckého rybníka v Plzni. Jsou zhruba 2 až 3 týdny stará  a v této budce bývají mláďata každý rok. Bohužel jsou pouze tři a i to jasně svědčí o tom, že letos se sovám zatím nedaří. V Zábělé mají puštíci dokonce pouze jedno mládě, a to ještě malé.

 

Příčin, proč je tomu tak, může být hned několik. Jednou, asi nejhlavnější může být nedostatek přirozené potravy. Dravci a sovy reagují na aktuální potravní nabídku v krajině a pokud je například málo hrabošů polních, tak mají v dané sezóně i méně mláďat. Má to svoji logiku a pokud má predátor méně potravy má i méně mláďat. Další důvodem neúspěchu při hnízdění však může být přeměna krajiny, necitlivá těžba dřeva, či kamene a neustále rušení ptáků v době sezení na vejcích. Zejména výři jsou na rušení v době sezení na vejcích velice hákliví. Stačí, když je třeba i nevědomky někdo či něco vyplaší a mohou o snůšku velmi snadno přijít. Konec konců to je i případ Koterovského lomu či historické hnízdění výra velkého v Zábělé. Loni jsme v tuto dobu měli okroužkováno již 5 mladých výrů, letos prázdné hnízdní jamky, rozbitá vejce a nic.

Nerad bych maloval čerty na zeď a uvidíme, jak to bude vypadat u jiných druhů ptactva. Každopádně sezona začíná a naštěstí ta loňská nebyla pro většinu námi sledovaných druhů vůbec špatná.

 


na fotografii:

Hana Robejšková, Karel Makoň a Martin Kepl při kroužkování mláďat puštíků obecných.

 


zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz