Tiskové zprávy

30.05.09 - Vypuštění volavky

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Volavka bílá vypuštěna

ze dne:

květen 2009

místo konání:

Plzeň – Tachovsko


vlastní zpráva:

Koncem měsíce března 2009 (22.3.09) jsme Vás informovali o nálezu a komplikované léčbě volavky bílé nalezené s tříštivou frakturou nohy na Domažlicku u obce Krchleby. Volavka měla nohu příčně i podélně rozdrcenou a její spodní část s prsty visela doslova na pohmožděných šlachách a zbytcích rozšmelcované tkáně.

Prognóza byla značně nejistá, operace technicky nereálná a ve hře bylo i utracení zvířete. Než jsme se však rozhodli k poslednímu řešení, zasádrovali jsme volavce nohu tak, jako se to dělá u savců a lidí. Nebyl to zrovna standardní postup, ale lepší něco než nic a když jsme sádru zhruba po třech týdnech sundali, nevěřili jsme svým očím. Podélné fraktury zhojeny, tkáň z poloviny zregenerovaná a náznak nepatrné citlivosti prstů. To vše je výsledkem neuvěřitelné hojivosti volně žijících druhů zvířat a jejich boje za přežití. Následovala další léčba za pomoci speciálních obvazů a dlah, podporována pravidelnými převazy a doplňkovou léčebnou kůrou. Za další tři týdny začala volavka nohu občasně používat a procvičovat původně téměř zaschlé prsty. Nadšením jsme téměř nedýchali a nechtěli průběh léčby zakřiknout. S lepšícím se zdravotním stavem však začala volavka poletovat po voliéře a snažila se dostat ven tak vehementně, že jsme ji museli v půlce rehabilitace raději vypustit. Přesněji řečeno 9.5.09 jsme viditelně kulhající volavku bílou převezli na Tachovsko a brzy ráno se ji pokusili vypustit. Akce se zdařila a po krátkém rozkoukání mezi Tisovskými rybníky (rezervacemi) suverénně odlétla a začala sbírat potravu podél rybniční strouhy. Dál už musí rehabilitovat v přírodě bez naší pomoci. Myslím, že my jsme udělali co bylo v našich silách a volavka dostala svou druhou šanci.

Samozřejmě jsme volavku okroužkovali, a tak věříme, že kdyby měla existenční problémy, tak bude někde opět odchycena a my o jejím stavu získáme prostřednictvím kroužkovací stanice Národního Muzea Praha další informaci.

 


zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz