Tiskové zprávy

05.08.09 - Zajímavý odchov

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Zajímavý odchov

ze dne:

05.08.2009

místo konání:

Úterý - Roupov u Přeštic - Plzeň


vlastní zpráva:

Dne 11.7. 09 jsme převzali z obce Úterý na Plzni severu poraněnou samici chřástala polního. Ptáka našla paní Vágnerová na čerstvě pokosené louce pod obcí pár metrů od Úterského potoka. Už do telefonu hlásila, že se jedná o chřástala, jelikož manžel se zajímá o ornitologii, ptáka určil a z těchto lokalit ho pravidelně slýchávají. Nalezená samička měla nenávratně rozšmelcovanou nohu a to v celé délce včetně prstů. Z charakteru zranění lze předpokládat, že byla okrajově zachycena strojní sekačkou při kosení luk. Chřástal polní téměř nelétá, chodí pěšky a jeho domovem jsou právě naše původní louky s vysokou travinou.

Výzkumu chřástala polního se dlouhodobě věnuje kolega ornitolog Jiří Vlček z Odboru ŽP Plzeňského krajského úřadu. Pravidelně chytá dospělé samce v době toku na zvukovou nahrávku, kroužkuje je, měří, váží a monitoruje. Samici na hlas však nechytne, a tak se přijel okamžitě podívat. Zranění jsou však opravdu neslučitelná s dalším životem ptáka a to i v případě chovu v zajetí. Proto jsme po několika marných pokusech o záchranu alespoň pahýlu končetiny spolu s veterinárním lékařem a kolegou Vlčkem museli samici utratit. Ještě něž se tak však stalo, stihla samice hned druhý den po převzetí snést jedno vajíčko. U toho byla poměrně velká šance, že je oplozené, a tak jsme jej předali kolegovi Vlastimilu Voráčkovi z Roupova. Ten pro nás ve své líhni vylíhl už nejeden zajímavý druh z volné přírody (čápata, labutě, motáky pochopy) a je znám tím, že dokáže odchovat i složitě odchovatelné druhy. Vejce si převzal na stanici 14.7. 09, ihned po převozu jej umístil do líhně a v pátek 31.7. 09 hlásil klubání mláděte. „Je naklubané a zítra by se mohlo vyvalit.“ Jak řekl, tak se stalo a 1.8. 09 nám opět telefonoval: „Mládě je venku, hned zítra se ho pokusím rozkrmit.“ To se mu podařilo, a tak 3.8. 09 jsme po konzultaci s Jiřím Vlčkem mládě převezli k dalšímu chovu do Plzeňské zoologické zahrady.

Zde totiž mají čerstvě se klubající mláďata podobného druhu, a tak bude pro malé kuřátko „čmeláka“ (jak jsme mu pracovně říkali) chřástala polního lepší se hned v prvních dnech začlenit do příbuzenské skupiny. Ono totiž mládě chřástala si stejně jako například mláďata hus hned po vylíhnutí vtiskne do paměti prvního „rodiče“, kterého vidí. V případě malého chřástala to byl Vlastimil Voráček, a proto, aby s ním následně nemusel běhat po louce a odletět do teplých krajů, jsme se raději rozhodli přiřadit „čmeláka“ k jiným kuřátkům. V plzeňské ZOO se o něj vzorně stará Tomáš Peš a první zprávy vypadají vcelku příznivě. Pokud vše půjde tak, jak má, mohlo by být toto v ČR první uměle vylíhnuté mládě (alespoň my nemáme informace o tom, že by někdo již tento druh v ČR vylíhl) v budoucnu zapojeno do některého v zahraničí fungujícího záchranného programu. Chřástali jsou totiž všeobecně řazeni do skupiny zvláště chráněných a velice ohrožených ptačích druhů, které z naší přírody již dlouhodobě mizí.

V rámci praktické ochrany tohoto druhu již kolega Jiří Vlček podnikl i další kroky na lokalitě nálezu poraněné samice. V ochraně jednotlivých živočichů je totiž nejdůležitější právě ochrana jejich biotopů a míst výskytu!

 


na fotografii:

Viz popisky

 


zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz