TISKOVÁ ZPRÁVA
název - téma:
Rekonstrukce a úpravy hnízd čápů bílých.
ze dne:
18.09.09
místo konání:
Dobřany, Merklín
vlastní zpráva:
Jako každý rok i letos jsme vyrazili v rámci projektu druhové ochrany na kontrolu a rekonstrukce hnízd čápa bílého. Touto činností se zabýváme již od roku 1994 a za tu dobu jsme zrekonstruovali, upravili, opravili a snížili přes 150 hnízd čápa bílého a 5 hnízd čápa černého. U obou druhů se většinou jedná o výrobu a montáž nové (vhodnější) hnízdní podložky, snížení a odlehčení hnízd přetížených, instalaci přístupové lávky, stupaček či o úpravu nosné konstrukce a výstavbu hnízdišť nových. Do této činnosti však patří i čištění střech a okapů pod obsazenými hnízdy plus další pravidelně realizované aktivity zaměřené zejména na praktickou ochranu sledovaných druhů a bezproblémové vzájemné soužití vlastníků nemovitostí s čapí rodinkou.
Letošní úpravu a údržbu hnízd čápů bílých jsme již tradičně zahájili na hnízdě pekárny v Dobřanech, následoval úklid střechy Domu služeb rovněž v Dobřanech a přesun na kovárnu do Merklína. Ve všech případech se jednalo o úklid spadaného hnízdního materiálu, zbytků potravy, vývržků a částečně i trusu. Jednotlivé akce si domlouváme předem, všude už nás znají a každým rokem po vyvedení mláďat očekávají. Do pekárny k bratrům Fonhauserovým v Dobřanech jezdíme již od roku 1997. Důkladně vyčistíme střechu i okapy a při přesunu na kovárnu do Merklína si pak vždy pochutnáváme na ještě teplém pečivu.
Další hnízda, na která se ještě do konce roku chystáme jsou v Horšovském Týně (osazení přístupové lávky), v Chodově u Domažlic (celková rekonstrukce hnízdní podložky na betonovém sloupu v zahradě u Hrubých) a v Karlovarském kraji pak v Bochově a Teplé (obojí úklid střechy a čištění okapů). Dále se spolu s Plzeňským krajským úřadem chystáme i na hnízdo v Zadním Chodově, kde byl zhruba před měsícem zbourán původní hnízdní komín a bude potřeba zajistit novou nosnou konstrukci.
Čáp bílý je zvláště chráněný živočich, a proto užívá on i jeho hnízdiště speciální zákonné ochrany. Tím pádem se o populaci čápa bílého na Plzeňsku stará Plzeňský krajský úřad, který nejenom že monitoruje všechna hnízda v kraji, ale zároveň si u nás objednává a částečně platí i jejich údržbu. V minulosti to dělali místně příslušné okresní úřady, ale ty už dnes nejsou a tato pravomoc přešla právě na úřad krajský. Kolega Jiří Vlček z Referátu životního prostředí PKú je sám ornitolog a kroužkovatel čápů na Klatovsku, díky tomu velice dobře ví, jaké hnízdo co a kdy potřebuje. S PKú na této problematice spolupracujeme již několik let a díky pravidelné údržbě hnízd a hnízdišť se nám daří udržet populaci čápa bílého v relativně dobré kondici. Je lepší jednou za pět let z hnízda sundat pár koleček hnízdního materiálu, než riskovat přetížení hnízdní konstrukce, pád hnízda s mláďaty a nebo následně složitě řešit zbytečné problémy.
na fotografii:
Jana Saghianová a Kateřina Tvardíková při úklidu střecha a okapů.
zpracoval:
Za DES OP Karel Makoň (777 145 960)
zpráva ke stažení ZDE
Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:
www.desop.cz