TISKOVÁ ZPRÁVA
název - téma:
Děti, ekologie a zvířata si rozumí.
ze dne:
18.10.2009
místo konání:
Plzeňsko
vlastní zpráva:
O tom, že děti a zvířata si rozumí, by asi mohl sáhodlouze vyprávět snad každý rodič, který má doma předškoláka či školáka I. stupně školy základní. My však necháme všechny ty domácí mazlíčky, pejsáčky a křečky, kterých se lidské ratolesti při každé příležitosti dožadují a podíváme se na vztah dětí k ekologické výchově a volně žijícím živočichům.
Naše organizace od 1. září 2009 představila a nabízí mateřským a základním školám v Plzeňském kraji nové (částečně zpoplatněné) výukové programy ekologické výchovy. Téměř každý den již měsíc a půl jezdíme po třídách s tématicky zaměřeným výukovým programem či seznamujeme žáky s chodem naší organizace přímo na Záchranné stanici v Plzni Doubravce.
Za tu dobu jsme oslovili cca 1.500 dětí nejvíce z MŠ, přičemž právě reakce menších dětí jsou nejúžasnější. Jejich znalosti a zapojení do výkladu se sice různí, ale finální výsledky jsou na konci hodiny vždy příjemně upřímné a potěšující. O tom svědčí i jejich následné kroky a činy. Tak například:
- Děti z 87. MŠ v Komenského ulici (Plzeň – Lochotín) nám nejen po exkurzi na ZSŽ nakreslili velice pěkné obrázky našeho výra Kuby, ale jednoho vymodelovali z hrnčířské hlíny a dokonce nám sami nasbírali, nasušili a věnovali slunečnice ze své školní zahrádky.
- Školák 5.třídy ze ZŠ na Slovanech zase vynikajícím způsobem telefonicky nahlásil a sám odchytil, zajistil a ošetřil autem sraženou poraněnou poštolku. Až jsem byl překvapen, jak dokázal přesně popsat a vyhodnotit situaci. Z vlastní zkušenosti mohu pouze konstatovat, že lecjaký dospělák by to tak dobře nezvládl.
- Žáci MŠ Nade Mží v předních Skvrňanech mě zase zásobili takovým množstvím kaštanů, žaludů a sušeného pečiva, že jsem se musel dvakrát otočit, abych to vůbec všechno odvezl. (Prosím hlavně kaštany, žaludy a staré pečivo už ne – všechno jsem to odvezl lesákům městských lesů, jelikož naši pacienti tolik krmení tohoto druhu nezkonzumují a nemám ho ani kam uskladnit.)
Zajímavé jsou však i dětské reakce na živá zvířata. Zatím co u dospělých se často setkáváme s určitou nejistotou a fobií u dětí je to jiné. Pohladit ježka si chce téměř každý a prohlédnout výra zblízka také. Některé děti jsou sice při kontaktu se živým zvířetem zdrženlivější, ale jiné zase dokáží zvíře nejen určit, ale i uchopit. Například v každé školce dávám možnost jednomu až dvěma dětem vyndat z transportní přepravky malého ježka. Ježek píchá, a tak to málokdo ve finále dokáže. V jedné MŠ na Lochotíně však holčička vyndala ježka z přepravky speciálním chmatem tak rychle, že tak to nedokážu ani já :-) Inu je vidět, že děti si se zvířaty opravdu rozumí a že když se jim věci správně vysvětlí, jsou schopny s poznatky dále pracovat a šířit je dál.
Ekologickou výchovu si lze objednat na tel. 777 760 777
nebo e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
na fotografii:
Ilustrační fotografie z výukového programu “Podzim v přírodě“.
zpracoval:
Za DES OP Karel Makoň (777 145 960)
zpráva ke stažení ZDE
Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:
www.desop.cz