Tiskové zprávy

25.10.09 - Spadla klec!

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Spadla klec - další pytlák!

ze dne:

25.10.2009

místo konání:

Blatnice u Nýřan (PS)


vlastní zpráva:

Již podruhé v tomto roce spadla klec a byl přímo při činu chycen další pytlák. Po panu Vackovi z Pelhřimova u Chebu, kterého jsme letos v březnu monitorovali při chytání zákonem chráněných dravých ptáků zakázaným způsobem lovu do jestřábího koše, se tentokrát jedná o skupinu tak zvaných ptáčkařů.

Jedním z nich je pan J. Sojka z Blatnice u Nýřan. Bývalý horník, dnes invalidní důchodce chytá drobné zpěvné ptáky již několik let. Proto jsem ho navštívil tuto neděli (25.10. 09) kolem 9. hodiny ranní. Měl jsem ověřenou zprávu, že již v sobotu (24.10. 09) odpoledne kolem 16. hodiny se mu chytil do jedné z odchytových klícek na jeho zahradě vrabec polní. Nebyl to zdaleka první případ, jelikož v té samé klícce měl z pondělí  19.10. 09 (od 16:15 hod.) na úterý 20.10. 09 (do 9:30 hod.) odchycenou sýkoru koňadru, kterou pak vyndal a odnesl někam směrem k přístavkům u domu.


Jel jsem na místo řádně rozzuřen, jelikož na tomto případu děláme spolu s kolegy již 7 let a drzost pana J. Sojky nezná mezí. I přes to, že už byl několikrát šetřen a řešen ČIŽP, chytá stále a s nadcházející zimní sezónou mu, jak je vidět, roste chuť. Tentokrát ptáky chytal do speciální klícky, jejíž horní zaklapávací víko má podepřené dřevěným kolíkem na provázku. Sedí ve svém úkrytu a přes soustavu zrcadel si pak vybírá, které ptáky chytne. Ptáky na lokalitě bohatě krmí a i když nechytá, je klec nepřetržitě otevřená tak, aby se do ní ptáci naučili. Chytne-li ptáka, nechá ho v pasti kolikrát unavit (plácat) a vyndá ho až později. Není hloupý, a tak po zkušenostech z minula chytal J. Sojka hlavně v odpoledních hodinách, o víkendech a svátcích. Tehdy ČIŽP nechodí a pokud přijede na kontrolu, musí se předem nahlásit a J. Sojka se jim pak snaží namluvit, že klec má k odchytu ulítlých kanárů, které rovněž chová (to konec konců pohotově zkoušel i na mě).

Tuto neděli ráno se však přepočítal. Vrata do zahrady k rodinnému domu byla otevřená, zazvonil jsem, došel ke vchodovým dveřím, pozdravil mladou ženu, která mi přišla otevřít. Představil jsem se jménem a chtěl zavolat pana Sojku. Ten údajně nebyl doma, a tak jsem jí oznámil, že na zahradě za domem dochází k nelegálnímu odchytu ptáků a že tam jdu chyceného ptáka pustit. V ten okamžik však pan J. Sojka doma byl a vyběhl za mnou až k odchytové kleci. Okamžitě mi začal vyhrožovat, že jsem se neohlásil, co že tam vlastně dělám a jak to, že fotím. Řekl jsem mu, oč mi jde a chtěl po něm vysvětlení. Toho jsem se však nedočkal a při dohadování o vypouštění vrabce mi klícka nechtěně spadla na zem, kde jsem na ni omylem šlápl tak, aby se nedala už použít. Po zkušenosti z Chebu, kdy pan Vacek odvezl inkriminovaný jestřábí koš inspektorům přímo před nosem, jsem nechtěl riskovat, že dopadnu stejně.

Poté jsem ze zahrady otevřenými vraty za vyhrožování pana Sojky odešel, nasedl do auta a odjel.

 J. Sojku osobně sleduji již 7 let a právě přes něj jsem se s několika kolegy snažil vypátrat celou skupinu těchto chytačů, kteří za svou éru pochytali a vyexpedovali několik stovek drobných ptáků. Prověřovali jsme burzy i další komplice a dokonce jsme měli i člověka, který viděl všechna ta odchytová zařízení a snažil se nakoupit některé odchycené ptáky. Informace jsme neoficiálně předávali orgánům ochrany přírody a hledali společnou cestu, jak případ vyřešit. Takové kauzy nás stojí nemalé finanční prostředky a úsilí, ale výsledky šetření kompetentních orgánů nás bohužel neuspokojují.

 Jak například dopadl pan Vacek z Chebu? Kolik dostal pokuty, byl mu alespoň odebrán lovecký lístek či ho vyloučili z mysliveckého sdružení?

 

J. Sojka je pouze jeden z několika hlavních aktérů, kteří chytají a ptáky převážejí jiné osobě. Dalším chytačem je bývalý hajný a chovatel drobného ptactva P. H. rovněž z  Blatnice a stopy vedou i do Nýřan, Kamenného Újezda a Zbůchu. Bohužel se nejedná pouze o zábavu a chycení nějakého toho stehlíčka do klece pro potěchu duše (což se sice rovněž nesmí, ale pochopil bych to), ale jde o velice dobře organizovaný obchod pravděpodobně pro gastronomii a gurmány. Chytají totiž naprosto všechno, a to i chovatelsky „bezcenné“ druhy jako vrabce, sýkory koňadry, zvonky zelené, kosy atd. V zimě pak hlavně čížky, stehlíky, hýly, pěnkavy jikavce, brkoslavy a další druhy. Chytají jak do klasického podtržce, tak do samozaklapávacích klícek či důmyslně vymyšlených vrší. Z jara pak chytají na volavé ptáky do několika menších klícek, sklopek a podobně. Nachytali už tolik ptáků, že náš trh chovatelů okrasného ptactva by musel být přesycen, a tak jsem osobně přesvědčen, že chytají pro někoho, kdo ptáky dodává do speciálních restaurací.

O tom, že jde o zakázaný způsob lovu a odchyt ptáků, nemá cenu se nějak složitě rozepisovat, každopádně se jedná o nelegální a zakázanou činnost, která decimuje už takhle klesající populaci drobných ptáků. Pro orgány ochrany přírody přikládám i kompletní fotodokumentaci, kterou jsem za ta léta pořídil a možná už i posílal.


Já sám za sebe jsem s panem J. Sojkou prozatím skončil a teď se budu soustředit na další jeho kolegy či výsledek šetření všech dotčených orgánů i v kauze pana Vacka z Chebu.

 

více fotografii naleznete v příloze PDF

 


na fotografií:

J. Sojka a K. Makoň při nečekané, neohlášené návštěvě u odchytové klícky s chyceným vrabcem polním. Dále v příloze odchytová zařízení, do kterých J. Sojka nelegálně chytal drobné zpěvné ptactvo, včetně jeho zázemí a úkrytu.

 


zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz