Tiskové zprávy

19.03.10 - Horolezecký kurz

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

název - téma:

Zpráva ze služební cesty – horolezecký kurz.

ze dne:

19.- 21.03.2010

místo konání, oblast:

Praha a Srbsko (lom na Chlumu)

 

vlastní zpráva:

Víkend ve znamení lan, karabin a horolezeckých postrojů.

Vše začalo v pátek odpoledne v 17 hodin, kdy kolegové Miloš Paisker a Hana Robejšková odjeli do Prahy na teoretickou část speciálního horolezeckého kurzu pro záchranáře zvířat. Z Prahy se vrátili hodinu před půlnocí s tím, že druhý den v sobotu ráno začne praktická část kurzu v lomu Na Chlumu nedaleko obce Srbsko u Berouna.

 

Celkem čtyři instruktoři se při prvním ze tří plánovaných víkendů věnovali cca 12 účastníkům kurzu. Cvičilo se jak stoupání po laně, tak uzlování, jištění, sjezdy a sestupy do propastí včetně překonávání jednotlivých překážek. Naše skupina se ještě samostatně věnovala speciálním technikám jištění a zabezpečení osoby na laně, plus slaňování skalních stěn.

 

Ve své podstatě se pro nás jednalo pouze o praktické cvičení a zdokonalování v jednotlivých technikách. Někteří naši členové lezou již několik let a kurz pro ně byl spíše příležitostí k ověření fyzičky a zkušeností. Proto také s velkým potěšením mohu konstatovat, že naši lidé (členové) jsou v práci na laně perfektně sehraní, disciplinovaní a bezkonkurenčně nejlepší. Což bylo vidět i na kurzu, Milda a Hanča pilně cvičili a zvládali všechny techniky i uměle vytvořené a náročné situace. Podle hesla „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“ do úmoru opakovali jednotlivé postupy i něco na víc.

Svou roli v tomto případě sehrálo i naše perfektní technické vybavení a výstroj. To je věc, na které jsme nikdy nešetřili a šetřit se ani nedá! Bezpečnost lidí na laně, a to i v extrémním prostředí či situacích je nejdůležitější a proto tomu také odpovídá i naše výbava.

 

Příště se chystáme na procvičení technik na stavbách a konstrukcích.

Opakování je matka moudrosti a co se v mládí naučíš, jako když na důchoďáku najdeš :-)

Mimo jiné při záchranně zvířat či realizaci projektů druhové ochrany práce na laně a techniky zabezpečení při práci ve výškách používáme poměrně často.

Závěrem je však nutno konstatovat, že k dalším našim významným a bezkonkurenčním lezcům patří i Václav Kural ml. a profesionál Michal Mašek. Oba dva jdou ve svých výkonech kolikrát ještě mnohem dál, a to zejména při realizaci některých mimořádných akcí, na které si my, „sváteční“ lezci, netroufáme (ilustrační foto přílohou).


 


Na fotografii:

Miloš Paisker a Hana Robejšková při výcviku na laně a skalní stěně.

Dále pak ilustrační foto Václav Kural ml. a Michal Mašek v akci

 


Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz