Tiskové zprávy

5.3.11 Není polák jako polák

TISKOVÁ  ZPRÁVA

 

název - téma:

Není polák jako Polák 

 

ze dne: 

5.3.  2011 

 

místo konání:

ZSŽ Plzeň

Plzeň – Doubravka, ř. Berounka

 

vlastní zpráva:

 

Přinesli ho na pokladnu Plzeňské Zoologické a botanické zahrady města Plzně 3. července minulého roku (2010) jako čerstvě vylíhlé mládě, údajně nalezené někde v kolejišti na nádraží v Nýřanech. ZOO však nemůže z karanténních důvodů poraněné či nalezené volně žijící živočichy přijmout, a tak obratem putoval malý černoušek k nám do Záchranné stanice na Doubravku.

 

Jednalo se opravdu o čerstvě vylíhlé mládě poláka chocholačky. Samice pravděpodobně hnízdila někde dál od vodní hladiny, což je vcelku běžné i u divokých kachen, a když vedla svá vylíhlá mláďat na vodu, tak jedno z nich pravděpodobně na rušném nádraží ztratila.

 

 

 

Jinak tato menší černobíle zbarvená kachna s nápadnou chocholkou na hlavě a nádherně žlutým okem, je známa zejména tím, že její mláďata se líhnou celá černá jako bubáci, kominíci či černouškové J.

 

Náš černoušek  vyrůstal nejdříve pod elektrickou kvočnou v přístavku a pak na rybníčku spolu se samicí stejně staré divoké kachny. Tato nerozlučná dvojice se stala úplně prvními obyvateli naší nové voliéry pro vodní ptáky a společně zde prožila devět měsíců.  Samici divoké kachny jsme sehnali samce s poraněným křídlem a na stanici ve voliéře zůstane. Chocholačka, by ale zůstala ve voliéře sama a tak tento víkend byla vypuštěna zpět do volné přírody, aby si svého partnera našla venku sama.

 

 

 

Až na přelomu roku, když začal polák přepeřovat, jsme zjistili, že se jedná o samečka. Přezimovat jsme ho ještě nechali u nás a teď, když už jaro klepe na dveře, jsme se rozhodli ho vrátit zpět do volné přírody.

 

O tom, jak vše probíhalo se můžete přesvědčit na přiložených fotografiích.

 

 

 

 

na fotografii:

Několik fotografií mladého poláka chocholačky, původně nalezeného na nádraží v Nýřanech a následně odchovaného na ZSŽ v Plzni. Závěrem fotografie z vypouštění okroužkovaného samečka v Plzni Doubravce, na ř. Berounce.

 

Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň (777 145 960)